Otomobillerde kullanılan LPG tank malzemelerinin uygunluğunun araştırılması
Investigation on the convenience of used to cars LPG tank materials
  1. Tez No: 106072
  2. Yazar: ÖZCAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Basınçlı kaplar sıvı ve gazların muhafazasında ve taşınmasında kullanılırlar. Günümüzde kullanım alanları oldukça artmış, sadece sanayide değil, aynı zamanda evlerde, arabalarda, işyerlerinde ve bürolarda da kullanılır olmuşlardır. Bu çalışmada son yıllarda önem kazanan ve basınçlı kapların önemli bir uygulaması olan, araçlarda kullanılan sıvılaştırılmış petrol gazı ( LPG ) tankları ele alınmıştır. Son yıllarda otto motorlu araçlara LPG kitlerinin takılmasının yaygınlaşması ile LPG tankları önem kazanmıştır. Hemen hemen ülkemizde bulunan benzinli motorlu taşıtların % 60 'ında kullanılan bu sistemin en önemli parçası olan LPG tanklarının son derece güvenli ve dayanıklı olması gerekmektedir. LPG tankının güvenli ve dayanıklı olması için üretimden montaja kadar olan sürecin son derece hassasiyet ile hazırlanması gerekir. LPG tankları içindeki gaz basıncı yanı sıra trafik kazalarında darbeye maruz kalması halinde tehlikeyi önleyici şekilde tasarımı ve üretimi yapılmalıdır. LPG tankının şekli, üretimi ve montajı önemli olmakla birlikte tank malzemesinin seçilmesi, uygulanan ısıl işlemler, kaynak işlemindeki kaynak parametreleri daha çok önem kazanmaktadır. Bu çalışmada endüstride üretilmekte olan ve halen kullanılan LPG tank malzemelerinin tahribatlı ve tahribatsız muayeneleri yapılarak, bulunan sonuçlar standartlarda verilen değerlerle karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak kullanılan tank malzemelerinin standartlara uygun ve son derece güvenli olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: LPG Tankları, Mekanik Özellikler, Patlatma Deneyi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Pressure vessels are used for transportation and storage of fluids and gases. Nowadays the use of pressure vessels have been increased, not just by the industrie and also home use, by the cars, by business and offices. In this work, pressure vessels and an important type of pressure vessels LPG tanks have been studied. To use the LPG kits by the petrol engines are beeing more popular recently. Almost %60 of the petrol engine cars in our country works LPG systems. The most important piece of this system is the LPG tank. Very important for the owners is the security and the toughness. Between producing and fixing time duration must beeing everything with a great sensibility. This sensibility is for the gas pressure inside and for the impact if an accident happened as well. More important aspect of the LPG tanks are teh shape, producing process and fixing, to choose the convenient materials, heat treating procedures and the welding parameters of the welding procedure. In this study, the LPG tanks produced in industry have been tested by nondestructive and destructive metod and still using by the cars come in the results also have been compared with standart values. Finally, it was seen thant the tank material used comprise and well secure. KEY WORDS: LPG Tanks, Mechanical Properties, High Pressure Fail Tests.