Uçaklarda buzlanma olaylarının incelenmesi
The research of at aircraft icing
  1. Tez No: 106073
  2. Yazar: KEVSER DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Uçaklarda görülen buzlanma olayları yolcuların hayatlarını tehlikeye düşürebilecek boyutlara ulaşması, tehlikeli ve istenmeyen bir durumdur. Dolayısıyla buzlanma olayının bu tez çalışmasında ele alınıp oluş nedenleri, oluşturduğu negatif sonuçlar ve buzlanmanın oluşumuna engel olma veya buzlanmanın zararlı sonuçlarını etkisiz hale dönüştürme konusu, hem insanların hayatları bakımından hem de teknolojik açıdan önemli bir konum arz eder. Bu çalışmada, uçaklarda donma olayına karşı en hassas olan bölgelerin uçağın hangi kısımlarının olduğu, buz tabakasının oluşumunda ve kalınlığında hangi faktörlerin rol oynamakta olduğu araştırıldı. Yakıtta görülen donma olayı, buzlanma olayını giderebilmek için çeşitli sıvılar, sıcak hava ve tuzun kullanılması, metal parçalar için tuz kullanıldığı takdirde, söz konusu olan parçalar üzerinde paslanma olayına sebep olup-olmayacağı, sıvı kullanıldığı takdirde, sıvı sıcaklığının ne olacağı, uçağa bu sıvı tatbik edildiği takdirde hangi akış hızında ve hangi açıyla verilmelidir ki uçağın parçalarına hasar vermeden bu işlemin uygulanması, buz önleyici ve buz giderici işlemlerinin nasıl gerçekleştirildiği araştırıldı. Buzlanma olayı uçağın en fazla hangi kısımlarında görüldüğü, hava hareketlerinin uçaklar üzerindeki etkileri ve buzlanma olaylarının matematiksel olarak modellenmesi araştırıldı. Anahtar Kelimeler : Buzlanma, uçaklarda buzlanma
Özet (Çeviri)
One of the most unwanted and dangerous events for both airplanes and passengers is being covered some parts airplanes by ice. It can even cause cause dangerous problem for the lives of passengers. Therefore, mentioning the occurrence reasons, harmful consequences and solutions of this problem will be beneficial for technological development and indirectly for people. In this study, the most sensitive part of airplanes against ice. facts that affect the formation and thickness of ice are explained. Freezing of fuel, elements used for preventing freezing liquid and warm air. salt were searched. The effects of salt and liquid on metal parts of airplanes were also investigated. If liquid is used for preventing ice, the flow velocity and angle that should not be harmful to the other parts of airplanes were investigated. How anti-icing or de-icing events occur? Part of the airplanes which is most covered with ice, the effects of air movements on aircrafts were investigated and a mathematical model were prepared for these events. Key Words : Icing, aircraft Icing