Isparta'daki tuzak yükseklikleri ve hava değişkenlerinin ölçülen polen konsantrasyonuna etkisi
The Effects of trap height and weather variables on recorded pollen concentration
  1. Tez No: 106079
  2. Yazar: GÜLŞEN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ISPARTA'DAKÎ TUZAK YÜKSEKLİKLERİ VE HAVA DEĞİŞKENLERİNİN ÖLÇÜLEN POLEN KONSANTRASYONUNA ETKİSİ Gülsen ALBAYRAK Biyoloji Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, 40 s., 2001. Anahtar Kelimeler : Polen, Meteorolojik Faktörler Bu çalışmada Mart 1998 - Nisan 1998 döneminde İsparta'da tespit edilen istasyonda yerden 2 ve 15 m yüksekliklere kurulan Durham polen toplama aracı ile polen konsantrasyonları incelendi. Günlük olarak toplanan polenlerden Wodehouse yöntemine göre preparat hazırlandı. Bu preparatlann mikroskopta tanım ve sayımlan yapıldı. Sonuçta 47 taksonun polenine rastlandı. 2 m yükseklikteki araçta sırasıyla Pinaceae, Poaceae Cuprasseceae, Artemisia L., Rosaceae, Juglans L., Chenopodiaceae, Quercus L. ve Castanea sativa M.,15 m yükseklikte araçta ise Pinaceae, Cuprasseceae, Poaceae, Artemisia L., Rosaceae, Juglans L., Chenopodiaceae, Quercus L. ve Castanea sativa M. taksonlanna ait polenlere rastlandı. Araç A'da (2 m) Araç Y'ye (15 m) göre daha fazla polen görüldü. Fakat 10 veya ll'er günlük dönemlerin bazılarında, Araç Y'de Araç A' ya göre daha fazla polen tespit edildi. Bu durum polen özelliklerinden ve meteorolojik faktörlerin etkisinden kaynaklanmaktadır. Cupressaceae polenlerinin aşağıda yada yukarıda bulunmasına meteorolojik faktörlerin etkisi olmamaktadır. Chenopodiaceae polenlerinde de sıcaklık, rüzgar hızı, güneşlenme süresinin artması ve nisbi nemin % 50-60 arasında bulunması Araç Y'de çok görülmesine neden olduğu görüldü. Diğer takson polenlerinde ise yağışlı dönemlerde bir önceki döneme nazaran sıcaklık ile güneşlenme süresinin artması ve nisbi nemin düşmesi Araç Y'deki polen konsantrasyonunu arttırmaktadır. Jüri : Prof. Dr. Hasan ÖZÇELİK Prof. Dr. Zeki AYTAÇ Yard. Doç.Dr. Ali İNCE (Danışman)
Özet (Çeviri)
THE ESSECTS OF TRAP HEIGHT AND WEATHER ARIABLES ON RECORDET POLLEN CONCENTROTION. Gülsen ALBAYRAK Biology Dept., Master Thesis, 40 pg., 2001. Key Words : Pollen, meteorologial factors This study was made on March - April 1998 in İsparta on a station. Two Durham pollen gathering equipments are placed on this station in a 2 and 15 m height from the ground. These equipments are used to examine the concentration of pollens. Preparats are prepare with the Wodehouse method by using daily collected pollens. These preparats are defined and count by the light Microscope.At the and 31 taxa pollens are dedicated. In the Durham pollen gathering equipments which was placed on the 2 and 15m height from the ground, Pinaceae, Poaceae, Cupressaceae, Artemisia L., Rosaceae, Juglans L., Chenopodiaceae, Quercus L. ve Castenea sativa M. Pollens were callected. The concentration of pollen in A is more then Y. But for 10 or 11 days, the concentration of pollens is Y is more.Then A. the reason of this situation is meteorological and pollen properties. The meteorological factors caused the height of the Cupressaceae pollen from ground. The pollens of chenopodiaceae are seen in Y much more because of warmth, speed of wind, increas sun bathing time and the rate of wet aroun 50-60 %. The other pollens of taxa cancentration which are in Y is increase because ofwarmth according to raing reriod increase the sun bathy time and decrse on the rate of wet. Jury : Prof. Dr. Hasan ÖZÇELİK Prof. Dr. Zeki AYTAÇ Assist. Prof. Dr. Ali İNCE (Supervisor)