Doğal yapı ve kaplama taşlarının ses akustiği ve kayaç parametreleri ile ilişkisinin incelenmesi
The Investigation of relationship between sound acoustics and rock parameters of the natural building and facing stones
  1. Tez No: 106086
  2. Yazar: İBRAHİM UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFULLAH GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
ÖZET Kayaç biliminde kaydedilen hızlı gelişmelerin paralelinde, bazı kayaç türlerinin farklı endüstri alanlarında kullanımı da giderek yaygınlaşmaktadır. Özellikle, inşaat sektöründe hafif yapı malzemelerinin eldesinde, kayaçlarm hafif yapı elemanı hammaddesi olarak kullanımı, bu dağılımda en yüksek oranı oluşturmaktadır. Yapı amaçlı olarak kullanılan malzemelerde akustik konfor şartlarının sağlanması, günümüzde temel olarak aranılan özelliklerin başında gelmektedir. Bu bakımdan, yapı malzemelerinin akustik konfor parametreleri, detay bir inceleme konusunu gündeme getirmektedir. Bu tez çalışmasında, hafif ve doğal gözenekli bir yapıya sahip en önemli kayaç oluşumlarından birisi olan pomza hammaddesinin, yalıtım sağlayan hafif yapı malzemesi olarak değerlendirilebilirliği üzerine yapılan bir dizi deneysel ve gözlemsel araştırmanın bulguları verilmiştir. Burada yalıtım olgusu olarak, ses yalıtımı ve akustik konfor özellikleri ele alınmıştır. Geliştirilen bir deney düzeneği yardımıyla, pomzadan mamul hafif yapı elemanlarının akustik analizleri yapılmış olup, malzemelerin akustik açıdan ses iletim karakteristiği parametreleri ile, kayaca ait teknik özellikleri arasındaki ilişkiler tanımlanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada, pratik olarak değerlendirilebilecek bir dizi görgül yaklaşımla, kayaç parametreleri- ses akustiği ilişkisi ayrıntılı bir şekilde tanımlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Hafif Yapı Elemanı, Pomza, Ses Yalıtımı, Akustik Konfor
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In parallel of increasing the rapid developments in rock engineering science, the usage of some rock types is widely spread in different industrial areas. Specially in building sector, using the rocks as a raw material in order to produce light weight construction materials, constitutes the highest ratio in this distribution. Nowadays, obtaining the acoustics comfort conditions for the construction materials is one of the basic properties primarily required. For this reason, the acoustics comfort parameters of the construction materials must be well defined in detail. In this thesis study, some research findings obtained from experimental and observational researches, performed on the evaluation of pumice raw material, one of the most important light weight and naturally porous rock formations as an insulation material were given. The insulation event, primarily includes the sound insulation and the acoustics comfort properties here. The acoustics analyses of the light weight materials, manufactured from the pumice were performed by the use of a developed experimental measuring system and relationships between the parameters of sound transmission characteristics and the technical properties of the rock were described. In this study, the rock parameters-sound acoustics relationships were defined in detail by the use of empirical approaches practically evaluated. KEY WOKJJS: Light weight building material, pumice, sound insulation, acoustics comfort