Temel sayılar teorisi üzerine bir kütüphane hazırlanması ve web arayüzünün eklenmesi
  1. Tez No: 106117
  2. Yazar: ADEM GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NOVRUZ ALLAHVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TEMEL SAYILAR TEORİSİ ÜZERİNE BİR KÜTÜPHANE HAZIRLANMASI VE WEB ARAYÜZÜNÜN EKLENMESİ Adem GÜNEŞ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Müh. Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Novruz ALLAHVERDİ 2001, Sayfa: 74 Jüri: Doç.Dr. Durmuş BOZKURT Doç.Dr. Şirzat KAHRAMANLI Bu çalışmada, matematikte sayılar teorisi ve bunların uygulanmalarında kullanılan algoritmalara ilişkin kaynaklar temel alınarak be (bench calculator) ortamı için bir kütüphane geliştirilmiştir, be, keyfi uzunlukta ve duyarlılıktaki sayılar üzerinde işlemler yapmaya imkan sağlayan, programlama dili özellikleri bulunan, etkileşimli bir hesaplama ortamıdır. Hazırlanan kütüphaneye eklenen web arayüzü ise Perl dili ile hazırlanmıştır. Adına web-bc dediğimiz bu arayüz kullanılarak web üzerinden kütüphanedeki fonksiyonların kullanılmaları mümkün olmaktadır. Kütüphaneyi kullabilmek için genel olarak be programına ve web üzerinden kullanabilmek için de CGI/Perl desteği olan bir web sunucusuna ihtiyaç duyulmaktadır. Eğitim ve araştırma amaçlı bu kütüphaneyi internet erişiminin olduğu herhangi bir ortamdan kullanmak mümkündür. Bu, normal ve uzaktan eğitim açısından oldukça önemlidir. Web ortamında programlama yetenekleri de olan bu paket, bu özelliği ile diğer hazırlanmış olan paketlere üstünlük sağlamaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Sayılar teorisi, asallık testleri, uzun tamsayı aritmetiği, modüler aritmetik, web programlama, web arayüzü, uzaktan eğitim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DESIGN OF A LIBRARY ON ELEMENTARY NUMBER THEORY AND ADDING THE WEB INTERFACE Adem GÜNEŞ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Computer Engineering Supervisor: Prof.Dr. Novruz ALLAHVERDİ 2001, Page: 74 Jury: Doç.Dr. Durmuş BOZKURT Doç.Dr. Şirzat KAHRAMANLI In this study, a library designed on elementary number theory and its applications in mathematics, for be (bench calculator) environment, be is an arbitrary precision calculator language and interactive programming environment. A web interface written in Perl added to the library. It's called web-be. With this interface, the functions in this library are available to use from web. Generally, to use this library it needs be and to use from web it needs a web server that has CGI/Perl support. It's usefull for learning and researching. It's possible to use this library from anywhere accessed the web. This is important for normal and asynchronous education. Also, it has programmable facilities and this is an advantage according to others packets. KEYWORDS: Number theory, primality tests, long integer arithmetic, modular arihtmetic, web programmming, web interface, asynchronous education. u