Düz dişli çarklarda aşınma-yağlama yağı ilişkisinin deneysel olarak incelenmesi
Investigation of relation wear and lubricating oil for spur gears
  1. Tez No: 106116
  2. Yazar: ARZU DİLARA ÖZKASAP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN İMREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 607
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DÜZ DİŞLİ ÇARKLARDA AŞINMA - YAĞLAMA YAĞI İLİŞKİSİNİN DENEYSEL OLARAK İNCELENMESİ Arzu Dilara OZKASAP Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman Yrd. Doç. Dr. Hüseyin İMREK 2001, 60 Sayfa Güç ve hareket iletiminde en çok kullanılan makine elemanlarından biri olan dişli çarkların profil yüzeyleri aşınma sebebiyle zamanla kullanılamaz hale gelmektedir. Aşınma olayına etki eden çok fazla sayıda faktör olup bu deneysel çalışmada, aşınma üzerine yağlama yağlarının etkisi incelenmiştir. FZG dişli deney standında yapılan deneysel çalışmada dişli çiftleri üzerinde değişik hız ve yük kademelerinde farklı yağlama yağı kullanılarak aşınma olayı incelenmiştir. Deneysel çalışma verilerine göre, hız kademeleri ve yük kademelerinin değişimi karşısında aşınmanın ne şekilde değiştiği, ayrıca farklı yükler ve yağlama yağları karşısında, yağ sıcaklığının zaman içerisindeki değişimi grafikler ile verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS Thesis INVESTIGATION OF RELATIONSHIP WEAR AND LUBRICATING OIL FOR SPUR GEARS Arzu Dilara OZKASAP Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Supervisor Assist. Prof. Dr. Hüseyin İMREK 2001, Page:60 Gears are machine parts that have been used commonly in machinery design. During the runnig time the profile surfaces damaged due to wear. There is several factors that effect on the wear consept. In this study the effects of lubricating oil on the wear concept has been investigated. This study have been carried out in FZG test stand and different sliding velocities, different load stages and different lubricating oils have been applied and wear phenomena has been investigated. According to experiment results by changing the sliding velocity stages and load stages more over at different load stages and lubricating oil, the changing of temperature of lubricating oil have been presented by means of graphics.