1:25 000 ölçekli haritalardan genelleştirme ile 1:50 000 ölçekli harita üretimi
1:50 000 scaled map production from 1: 25 000 scaled maps by generalization
  1. Tez No: 106125
  2. Yazar: HADİ BARUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi 1:25 000 ÖLÇEKLİ HARİTALARDAN GENELLEŞTİRME İLE 1 :50 000 ÖLÇEKLİ HARİTA ÜRETİMİ Hadi BARUT Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü Danışman : Prof.Dr. Mehmet YERCİ 2001, 79 Sayfa Jüri : Prof.Dr. Mehmet YERCİ Yard.Doç.Dr. Özşen ÇORUMLUOĞLU Yard.Doç.Dr. Tayfun ÇAY Genelleştirme, haritanın okunaklığını yükseltmek amacıyla haritanın doğruluğunu ve anlatımını muhafaza ederek, sahip olduğu bilginin azaltılması işlemidir. Klasik genelleştirmede büyük ölçekteki haritalardan daha küçük ölçekli haritalar üretmek amacıyla bir takım kurallar tanımlanmıştır. Bu kuralların uygulanması tamamen insan yorumuna bağlıdır. Dolayısıyla, uygulama kişilere göre farklılıklar göstermekte ve belli bir standart sağlamak mümkün olamamaktadır. Aynı zamanda klasik yolla yapılan genelleştirme işlemj oldukça uzun zaman almaktadır. Bu problemlerin giderilmesi için, teorik araştırmaları 1970 li yıllarda başlayan ve uygulama denemeleri 1980 li yıllarda yapılan otomatik genelleştirme ya da bilgisayar destekli genelleştirme çalışmalarına başlanmıştır. Bugün için otomatik genelleştirme konusunda yapılan çalışmalarda çok başarılı ve çok somut sonuçlar alındığı söylenemese de önümüzdeki yıllarda yazılım ve donanımdaki genelleştirmeye yönelik kısıtlamaların aşılması halinde çok daha iyi sonuçlar alınabileceği söylenebilir. Bu tezde, 1:25 000 ölçekli haritalardan klasik genelleştirme yoluyla 1:50 000 ölçekli harita üretimi uygulamalı olarak gösterilmeye çalışılmıştır. Başlangıçta genelleştirmenin tanımı, amacı ve gerekliliği, genelleştirmenin temel işlemleri verilmiştir. Uygulama bölümünde, genelleştirmenin kuralları verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thçsis 1:50 000 SCALED MAP PRODUCTION FROM 1:25 000 SCALED MAPS BY GENERALIZATION Hadi BARUT Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geodesy and Photogrammetry Supervisor : Prof.Dr. Mehmet YERCİ 2001, 79 Page Jury : Prof.Dr. Mehmet YERCİ Assoc.Prof.Dr. Özşen ÇORUMLUO?LU Assoc.Prof.Dr. Tayfun ÇAY Generalization is a process that is done for reducing the amount of information on maps while keeping their precision and context in order to increase their readibility. In traditional generalization, there are several rules which they have been defined in order to produce smaller scale maps. Application of the rules depends absolutely on the human interpretation. Thus, every application differs from person to person and a definite standard has not been developed yet. Furthermore, the traditional generalization requires a considerable long time period. In order to eliminate these problems, automatic generalization or computer aided generalization studies have been commenced whereas their theoretical researches were started in 1970s and their application trials were performed in 1980s. Although, it is not possible to say that very successful and certain results are obtained up to now. It is hoped that in the coming years more satisfactory results will be obtained after overcoming the limitations in the software and hardware relevant to generalization. In this thesis, it is tried to demonstrate pratically how to produce 1 :50 000 scaled maps from 1:25 000 scaled maps by using the traditional generalization methods. At the begining of the thesis, definition, purpose and necessity of the generalization, and the main procedures in the generalization process are given. In the application chapter, it is tried to implement the rules of the traditional generalization.