Bozdağ (Konya)'da yaşayan Anadolu yaban koyunu, ovis orientalis anatolica (mammalia: artiodactyla)'nın biyolojisi
  1. Tez No: 10380
  2. Yazar: MEHMET ALİ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. YAŞAR AKSOYLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZ Günümüzde Türkiye' de yaşayan tek yaban koyunu türü Ovis orlentalis Gmelin 1774 'tir. Bu türün ülkemizde iki alt türü bulunmaktadır. Bunlar, sadece Konya Bozdağ'da yaşayan Ovis orlentalis anatolica Valenciennes 1856 ile Doğu Anadolu Bölgesi'nin Van-Hakkâri arasındaki dağlık yöresinde yaşayan Ovis orientalis gmelini Blyth 1841 alttürleridir. Ovis orlentalis anatolica alttürünün dişilerinde boynuz bulunma maktadır. Bu çalışmada, 1986-1989 yılları arasında Bozdağ'da yaşayan Anadolu yaban koyunu, Ovis orientalis anatolica 'nın morfolojisi ve anatomisi, populasyon yoğunluğu, sosyal ve yurt edinme, beslenme, çiftleşme, doğum ve yavru bakımı, savunma davranışları ile ekto ve endoparazitleri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT To day Ovis orientalis Gmelin 1774 is an only wild sheep species living in Turkey, There are two subspecies of this species in our country. These subspecies are Ovis orientalis anatolica Valenciennes 1856 living on Bozdağ Moun tain in Konya and Ovis orientalis gmelini Blyth 1841 living in mountainous region“between Tan and Hakkâri of Eastern Ana tolia. The females of subspecies, Ovis orientalis anatolica are hornless. In this study, the morphology, anatomy, population density, social ”behaviours, habitat, feeding behaviours, mating behaviours, parturition, breeding, defense behaviours, ecto- and endoparasites of Anatolia wild sheep, 0. orientalis anatolica living on Bozdağ Mountain were investigated between the years of 1986-1989.