Mozaik ve scada sistemlerinin incelenmesi ve karşılaştırılması
The Evaluation and comparison of mosaic and scada systems
  1. Tez No: 106201
  2. Yazar: MEHMET BÜYÜKKALFA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİT ATTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Yurdumuzda ve dünyada sayısı gün geçtikçe artan enerji dağıtım tesisleri, mevcut kumanda ve enerji izleme sistemlerindeki süreçlerde ortaya çıkan zorluklar, bazı değişimleri gündeme getirmiştir. Bu sebeple, günümüz teknolojileri incelenmiş olup tesislerin bugünkü vaziyetleri üzerinde durulurken, konvansiyonel sistemler ve PLC denetimli otomasyon sistemleri karşılaştırılmıştır. Bir işletmedeki hücreleri izleyen ya da kumanda eden teknikler ve bu daldaki gelişmeler araştırılmış, mozaik ve SCADA sistemleri üzerinde yoğunlaşılmış, bir kontrol sistemi kurulurken ya da işletilirken dikkat edilmesi gereken hususlar belirlenmiştir. Genelde göze çarpan bir SCADA sistemine geçiş ve mozaik sisteme bağlılık incelenmiştir. Örnek bir proje çerçevesinde, üç adet trafo merkezine ait bir tesis kurulmuş, maliyet hesaplan yapılmış ve sistem devreye alınmıştır. x
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Increasing number of power plants in Turkey and all over the world and the difficulties which occur in the current control and signalling system, have brought into many challenges. Therefore, while the tecnologies that are currently used have been examined, the conventional systems and the PLC controlled automation systems have been matched. In this study, the techniques which control the units in an industrial plant and the developments in this area were searched. In addition, mosaic and SCADA systems were concentrated on and the topics that should have been taken into account while installing and using a control system, were defined. An enormous transition to SCADA system and the tendency to the mosaic system have been investigated. By using sample of project, a plant which consists of three transformer centres was installed, the cost studied were made and the system was started up. XI