Hasarlı yapıların onarımında ve güçlendirilmesinde polimer betonlarının kullanımı
Using polymer concrete in restoration and rainforcement of damaged structures
- Tez No: 106203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİYE AKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Çeşitli nedenlerle hasar gören yapıların onarım ve güçlendirilmesinde kullanılan malzemelerden biri de polimer betonlarıdır. Yapıların hasara uğramasında önemli bir neden olan korozyon karşısında polimer betonunun davranışının incelendiği bu çalışmada, hızlandırılmış korozyon deneyi ile polimer katkılı betonların hasar görme süreleri incelenmiştir. Çalışmada, iki ayrı polimer kullanarak polimer katkılı beton numuneler üretilmiş, bunların katkısız beton ile farklılıkları araştırılmıştır. Deneysel çalışmada, biri kopolimer dispersiyon, diğeri ise lateks olmak üzere iki tip polimer katkı maddesi kullanılmıştır. Sıvı haldeki bu maddeler betona üretim aşamasında çimento ağırlığının 1/6'sı oranında karma suyu ile yerdeğiştirmeli olarak katılmıştır. Bu gruplara şahit olmak üzere bir seri de poümer katılmamış numuneler üretilmiştir. İki seri polimer katkılı olmak üzere üç seride, eğilme, basınç, kılcal su emme, birim ağırlık deneyi için 40x40x160 mm boyutlu prizma, aşınma ve karbonatlaşma derinliğinin araştırılması için 70x70x70 mm küp, boy değişimi deneyi için 25.4x25.4x279.4 mm boyutlu prizma, hızlandırılmış korozyon ve pull-out deneyi için 100/200 mm boyutlu silindir numuneler üretilmiştir. Hızlandırılmış korozyon deneyi için üretilen silindir numunelerin merkezine (|> 10'luk donatı, paspayı olarak alman 13,8 mm'lik örtü betonunun altına 1,2 mm kalınlığında sac plaklar yerleştirilmiştir. Bu grupta, silindirin merkezine yerleştirilen ve hızlandırılmış korozyon deneyinde potansiyostatın artı ucuna bağlanarak anot durumuna getirilen
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Polymer concrete is one of the materials that is used in restoration and reinforcement of damaged buildings. In this study, the behaviour of polymer concrete against corrosion was investigated and the damage time was determined by accelerated corrosion test. By using two different polymers, polymer modified concrete samples were produced and the differences of this concrete from unmodified concrete was searched. In the experimental study two types of polymer addiment materials were used. One of these addiments is copolymer dispersion and the other one is latex. These liquid addiments were added to the concrete in the phase of production in the ratio of 1/6 of cement weigt by replacing mixing water with polymer. Moreover a serie of polymer free samples were produced. In these series, for bending, compressive, capillary water absorption, bulk density tests 40x40x160 mm dimensioned prisms, for abrasion test and determination of carbonation depth 70x70x70 mm dimensioned cubes, for determining the change in length 25.4x25.4x279.4 mm dimensioned prismS, accelerated corrosion and pull-out tests 100/200 mm dimensioned cylindrical samples were produced. In the center of the cylindrical samples which are produced for accelerated corrosion test, 10 mm diametered reinforcements were placed. Under the cover concrete of 13.8 mm thickness, iron sheets of 1.2 mm thickness were placed. In one of these groups, the reinforcements which are connected to the positive part of the potentiostat as anode covered with a corrosion preventing material before the production and the effect of this material against corrosion was investigated. The crack points of damaged samples are repaired with latex added cement paste. Accelerated corrosion test was repeated in these samples and the place of the crack was observed. In the production of concrete, cement PC 42.5 and silica sand which has a maximum grain size of 8 mm were used and water/cement ratio was taken as 0.5 which was taken constant. In the production phase of concrete İn order to represent the condition of reaction of aggregates or addiments with chloride, industrial type of NaCl salt was added to mixage water to obtain the concentration of 40000 mff/L All the samnles were HemnnlHeH Od honrc alW