Bilgisayar ortamına fraktal geometri ve mimarlık ilişkisi
The Relation between architecture and fractal geometry in computer media
- Tez No: 106210
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 24
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, fraktal geometrinin mimarlıkta kullanımının bilgisayar destekli tasarım ortamında araştırılmasıdır. Bu amaçla çeşitli kültürlere ait yapılmış örnekler ve fraktal geometri ilkeleri incelenmiştir. Yeni örnekler kendine benzerlik kuralı uygulanarak bilgisayar ortamında tasarlanmıştır. Doğanın geometrisi olan fraktal geometrinin, eski uygarlıkların bir çoğunda (Avrupa, Afrika, Maya, Hindistan, İslam mimarisi vb.) mimari eserlerde (bilinçli olmasa da) kullanıldığı örnekler vardır. Bu örneklerde, fraktal geometrinin ölçek farklılığı ile kendine benzer parçalar oluşturma tekniğinin mimaride sıkça kullanıldığı görülmüştür. Fraktal geometri, mimaride plan formu, cephe formu, kütle formu, iki boyutlu süslemeler (kaplamalar) ve üç boyutlu süslemeler olarak kullanılabilir. Fakat işlevsellik (fonksiyon), çevre, ölçek, vb. sınırlamalar fraktal geometrinin mimaride kullanımını kısıtlar. Bunlardan, özellikle plan yaratılırken ortaya çıkan işlevsellik esası ön plana çıkarak fraktal tasarımı engellediği görülmüştür. Yapı veya yapı kompleksinin ölçeği büyüdüğünde fraktal tasarım daha kolay uygulanabilmektedir. Büyük bina kompleksleri, küçük yerleşim ve konaklama birimleri ve şehircilik çalışmalarında vaziyet planı ölçeğinde fraktal tasarım kullanılabilmektedir. Özellikle, sonradan genişlemesi, büyümesi düşünülen organik yapılardaki mimari tasarımlarda fraktal geometrinin çok uygun olduğu görülmüştür. Burada da kullanılan yöntem kendine benzerliktir. Tasarım yaparken, kopyalama ve ölçek değiştirme işlemlerin bilgisayar ortamında kolay olması sebebiyle fraktal tasarımın mimaride kullanımı kolaylaşmaktadır. Bunun dışında daha karmaşık formüllerin mimariye uygulanması için de bilgisayarlar gerekmektedir. Mevcut fraktal desenlerden bir çoğu, bilgisayar ortamında mimaride plan formu, cephe ve döşeme kaplamaları olarak uyarlanabilir. Sonuç olarak fraktal geometrinin mimaride tam olarak uygulanması için bilgisayar ortamında planda ortaya çıkan işlevsellik engeliyle uyumlu kurguların yapılması, bulunması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This article is a summary of the research work about the of fractal geometry in computer-aided design. Many examples from various cultures have been studied for fractal geometry principles. New examples based on self-similarity method have been designed in the computer. Fractal geometry is the geometry of nature and is encountered in architectural works created by ancient cultures such as in Baroque, Renaissance, Maya, Indian, Muslim and African cultures. In these historical examples, scale differences in fractal geometry and the technique of creating similar elements are encountered in architecture. Fractal geometry is used in architecture in form of plan, form of facade, form of mass, two-dimensional ornaments (cladding) and three- dimensional ornaments. However, functional, peripheral, volumetric criteria limit the usage of fractal geometry in architecture. Especially during design of plans there are instances where functional criteria dominates and prevents the usage of fractal design. It is easier to use fractal design in layout planning in large-scale projects such as large building complexes, small settlements and holiday resort projects and urbanization. Fractal geometry is convenient to use in architectural designs where extension and growth is for seen. The method used in this case is self-similarity. Copying and scale variation operations can be done easily in the computer and this facility enables usage of fractal design in architecture. Computers are required for application of other complex methods in architecture most of the existing fractal designs can be adapted to the layout plan, facade and floor coverings in the computer. Thus, for efficient usage of fractal geometry in architecture models in conformity with functionality should be designed in the computer. vi