Yapay zeka, bilinç ve tasarım
Artificial intelligence, consciousness and design
  1. Tez No: 106211
  2. Yazar: TANSEL DALGALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, yapay zekaya sahip bir sistemin tasarım yapabilme yetisinin incelenmesidir. Bunun için öncelikle tasarım süreci ve bu süreçteki adımların nitelikleri ele alınmıştır. Tasarım sürecinde iki önemli adım tespit edilmiştir. Bunlar; rasyonel ve objektif adımlar ile sübjektif ve yoruma dayalı adımlardır. Yapay zekaya sahip sistemler, hatta klasik bilgisayarlar, rasyonel adımlarda insanlardan daha başardı olabilmektedirler. Algoritmalarının işleyiş mantığı, tasarım sürecinin bu kısmında gerçekten başarılı olmaktadır. Ancak, yoruma dayalı ve estetik değer yargılan taşıyan adımlara gelindiğinde ise ortaya başka olgular çıkmaktadır. Ne yaptığının farkında olmayan bir sistemin, yaptığı tasarıma yorum katabilmesi mümkün müdür? Farkmdalık ya da bilinç, bu adımlarda çok önemli bir rol oynamaktadır. Yapay zekanın bir bilinç ortaya koyabileceğini, yaptıklarının farkına varabileceğini söyleyebilmek için, hem yapay zekanın hem de bilincin doğasını anlamak gerekmektedir. Öncelikle yapay zekanın ortaya çıkışı ve ardındaki kuramlar ele alınmıştır. Daha sonraki bölümde ise bilincin doğasma ilişkin bilimsel kuramlar incelenmiştir. Bu iki kavramın irdelenmesinden sonra, yapay zeka teknolojileri incelenmiş ve bu teknolojilerin, bilinçli bir eylem gerçekleştirme olasılıkları ele alınmıştır. Son bölümde ise, günümüzdeki yapay zeka uygulamaları ve bunların ortaya koydukları ürünler, önceki bölümlerde ortaya konmuş olan kuramlar açısından incelenmektedir. Bilince dair henüz bir kuramın doğrulanamaması yapay bir zekanın bilinçli bir eylem gerçekleştirme sorunsalım hala gündemde tutmaktadır. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this research work is, to analyze the design ability of an artificially intelligent system. As the first step, the design process is analyzed. The analysis give two important parts of the design process. The first part is the objective and the rational part. The other is the part that has the designer's point of view. An artificially intelligent system or even an ordinary computer can be very successfull at the first part of the design process. Because of their algorithms' working principles and speed, they can be more efficient than human being. But at the second part of the design process, some other factors show up. Can any artificial system that doesn't have any idea of what it's doing, effect design with it's point of view? At this moment the key word is appear to be“the consciouness”. The consciousness and the artificial intelligece has to be understood to determine if an articficial system can act with consciousness. Therefore, artificial intelligence and it's theory are analyzed in the second chapter. The next chapter is about the origin of the conscious and the theories about it's nature. After these analyzes, the artificial intelligence technologies are overviewed by the possibility of an achievement of consciousness on these systems. At last chapter, the products of the artificial intelligence systems experimentally produced today are analyzed by the viewpoint of these theories of mind and consciousness. IV