Sekiz serbestlik dereceli bir taşıtın titreşimleri ve kontrolü
The Vibrations and control of a vehicle that has eight degree of freedom
- Tez No: 106231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Taşıt titreşimleri, taşıtlarda hız, konfor ve ömrü etkilediği için istenilmeyen bu durumun ortadan kaldırılması yani taşıt titreşim genliklerinin minimuma indirgenmesi gerekmektedir. Burada kullanılacak yöntem, süspansiyon sistemleridir. Bu nedenle, tezde en basit modelden sekiz serbestlik dereceli modele kadar taşıt modelleri oluşturularak ve hareket denklemleri elde edildi. Bu formülasyonda, taşıt gövde ve akslarının kütleleri, gövde atalet momentleri, süspansiyon elemanlarının özellikleri, lastik tekerlekler, yol fonksiyonu ve taşıtın hızı gibi faktörler dikkate alındı. Problemin çözümüne girmeden önce, giriş bölümünde taşıt süspansiyonları ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Bunlar; titreşim tekniği, günümüzde araçlarda kullanılan taşıt süspansiyon sistemleri (pasif, yan aktif, aktif), süspansiyon sistemlerinde kullanılan yay ve amortisörlerle ilgili bilgilerdir. Son bölümde ise sekiz serbestlik dereceli sürücü koltuk ilaveli bir taşıt modeline PID kontrol yöntemi uygulanmış ve sonuçlar incelenmiştir. xııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since the vibrations of the vehicles affect the speed, comfort life, and control of the said unit, it is an undesirable situation and the vibrations should be brought down to a minimum level. The method that will be used here is the suspension systems. For this reason, vehicle models were created in the thesis ranging from the simplest model to those of the eighth degree of freedom (variance) and movement formulations were acquired. In these formulas, factors such as the mass of the chassis and the axles of the vehicles, chassis inertia moments, the specifications of the suspension elements, rubber wheels, road functions, and the speed of the vehicles were considered. Information that may give some general ideas regarding the suspensions of the vehicles is given in the introductory section of the thesis, before the problem is solved. These are the technique of the vibrations; the vehicle suspension systems that are used in the carriages of our day (passive, semi-active, active) spring and shock absorbers used in the suspension systems. In the last section, PID control method has been applied to a vehicle model that eight degree of freedom and a driver's seat added and the results were examined. xiv