Taşıtlarda kullanılan süspansiyon sistemlerinin seyir emniyeti ve konfor açısından analizi
Aanalysis of the vehicle süspension systems for vehicle safety and comfort
  1. Tez No: 106232
  2. Yazar: TURGAY UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YAVAŞLIOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET 1. bölümde süspansiyon sistemlerinin genel özelliklerine değinilmeye çalışılmış ve taşıt titreşimlerini analiz ederken izlecek yolun blok şeması çıkartılmıştır. Ayrıca bu konuda daha önceden yapılmış olan çalışmalara değinilmiştir. 2.bölümde taşıt titreşimlerine yol açan dikey ve kanber uyarıları ve bunlara ait spektrum yoğunlukları ile ilgili bilgi verilmiş, tireşimlere sebep olan yol uyarısı ile ilgili gerekli tanım ve değerler aktarılmıştır. Ayrıca kombine yol uyanları üstünde durulmuştur. 3. bölümde tekerleklere gelen dikey dinamik ve yatay dinamik teker kuvveti ile ilgili gerekli bilgi aktarılmış ve bunlar ile ilgili gerekli bağıntılar çıkartılmıştır. Dinamik teker kuvveti bilindiği üzere en önemli irdeleme kriterlerinden birisidir. Dinamik tekerlek kuvvetinin seyir emniyeti üstünde önemli bir etkisinin olduğu yapılan çalışma ile ortaya konulmuştur. 4.bölümde taşıt titreşimlerinin yorumlanmasını kolaylaştıracağı düşüncesi ile, tekerlek askı sistemlerinin analizlerine ve birbirleri ile olan farklarına değinilmiştir. 5. bölümde ise süspansiyon sistemlerinin tipleri ve süspansiyon sistemi içerisinde bulunan elemanlar incelenmiştir. Ayrıca son yıllarda daha fazla uygulama bulmuş olan aktif süspansiyon sistemlerine kısaca değinilmiştir. ö.bölümde ise süspansiyon sistemlerinin analizinde göz önünde tutulacak irdeleme kriterlerine değinilmiş ve önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. 7. bölümde taşıt titreşimlerinin analizi için kurulabilecek olan modeller hakkında bilgi verilmiş ve tek akslı tek izli taşıt modeli için örnek hareket denklemleri çıkartılarak sonuca nasıl ulaşılması gerektiği konusunda bilgi verilmiştir. 8. bölümde, tek akslı tek izli taşıt modeli kurulup gerekli hareket denklemleri çıkartılmış, yazılan Q-Basic programı ile elde edilen sonuçlar, değişik parametreler açısından analiz edilmiştir. Yapılan çalışma ile taşıt seyir hızının, süspansiyon yay sertliği ve sönüm katsayısının, lastik yay sertliğinin, yol pürüzlülüğü spektrum yoğunluğu ve yol dalgalılık faktörünün, taşıt içerisinde bulunan sürücü koltuğunun yay sertliği ve sönüm oranının ve taşıt kütlesinin seyir emniyeti ve konfor üstünde ne kadar etkili olduğu ortaya konulmuştur. Anahtar kelimeler : Süspansiyon sistemleri, Konfor, Seyir emniyeti
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İn the first chapter, general spects of suspensions are explained and the block scheme of the way, followed while analyzing vehicle vibrations. Also, some studies are mentioned which are worked on before. In the second chapter, power spectrum density is explained which causes wheel dynamic load and wheel lateral load. Besides, road excitation is explained which is the reason of vehicle vibrations. Mathematical equations and expressions are defined and combine road excitations are explained in this chapter. The thirth capter includes vertical and canber road excitations and necessary expressions belongs to them. Vertical and canber road excitations are caused dynamic wheel load and lateral dynamic wheel load. Particularly dynamic wheel load is very efficient on vehicle safety wich is proved with this resarch. In the fourth chapter, to be able to make an easy interpretation about vehicle vibrations, axle hung sytems are analyized and differences between them are writen. Axle hung systems play important role on vehicle vibrations. But we just gave some information about this subject. The fifth chapter is including of suspension types and suspension system elements. Also, active suspansion systems are mentioned which are more often used in the latest years. In the sixth chapter examine criterions are mentioned which are going to be taken in to consideration during the analyses of suspension systems. In the seventh chapter, informations are given about form of the models which are used of analyzing vehicle vibrations. And also sample activity equations about the single axle, single track vehicle model are studied to be able to reach the result. In the eighth chapter, single axle, single track vehicle model is formed and necessary activity equations are established. The results gained by the Q-basic program are analyzed due to the different parameters. With this study, we can imagine the effects of vehicle speed, spring and damping constant of suspension systems, pneumatic tyres damping constant, road power spectrum density and waving exponent factor, seat spring and damping constant and vehicle body mass, on the vehicle safety and comfort. Keywords : Suspension Systems, Confort, Vehicle safety XI