Tekerlek askı sistemlerinin emniyet kriterlerinin seçilen uygulamalar için etüdü
The Research of safety factors of suspension sysstems for choosen applications
  1. Tez No: 106233
  2. Yazar: ÖZGÜR ALİ TAŞTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YAVAŞLIOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Tekerlek askı sistemleri, taşıtlarda tekerleğin araç gövdesine bağlanabilmesi ve taşıtın yaylandırılması için kullanılan elemanların oluşturduğu sistemdir. Taştın sürüş güvenliği açısından, tekerleklerle yol arasındaki temasın sürekliliğinin önemi kadar, askı sistemi elemanlarınında güvenli bir şekilde çalışması oldukça önemlidir. Günümüz taşıtlarında kullanılan tekerlek askı sistemleri, örneklerle olumlu ve olumsuz yönleri karşılaştırılarak ve herbir sistem, askı sisteminin hareket kinematiği ve taşıtın stabil seyiri açısından incelenmiştir. Taşıtın seyiri sırasında, taşıta etiyen kuvvetler tanımlanmış ve taşıta olan etkilerinin ortaya konulabilmesi için, lastik özelliklende anlatılmıştır. Yoldaki dügünsüzlüklerin etkisi gibi, taşıtın hareketi sırasında oluşabilecek en büyük kuvvetler belirlenerek, bu kuvvetlerin askı sistemi elemanları üzerindeki bileşenleri etki yönleriyle hesaplanmıştır. Hareket şartında askı sistemine indirgenen kuvvetlerin, askı sistemi elemanları üzerinde yarattığı gerilmeler tanımlanarak, askı sistemi elemanlarının malzeme özelliklerini göre emniyet kriterlerinin hesaplanması anlatılmıştır. Son olarak farklı tekerlek askı sistemine sahip üç farklı taşıt için, hareket şartında oluşabilecek en büyük kuvvetlere göre, askı sistemi elemanları üzerine etkiyen küvetler bulunmuştur. Bulunan kuvvetlerin askı sistemi elemanlarına etkimesi durumunda ortaya çıkan gerilmeler hesaplanmış ve askı sistemleri elemanlarının malzemesinin mekanik özellikleri gözönüne alınarak, emniyet kriterleri hesaplanmıştır. Bu çalışmayla etrafımızda gördüğümüz taşıtlarda kullanılan tekerlek askı sistemlerinin, emniyet kriterleri maksimum zorlanma durumu için ortaya konulmuştur. XII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Suspension system is the subsystem, which includes all the components to mount the wheels to the vehicle frame and to spring the vehicle body. In view of the driving safety, suspension system component's reliability is as considerable as the duration of the contact between the tires and the road surface. The suspension systems used on today's vehicles, are investigeted by comparing the positive and negative sides with samples and each type's axle kinematics and vehicle driving stability. The forces acting on a moving vehicle are defined, and the tyre properties are also desciribed for the influences of these forces. The greatest forces, like the impact of pot holes on the road surface, acting on a moving vehicle are defined to calculate influence directions of the force compenets on the suspension system. The tension on the suspension system component parts of a moving vehicle is calculated and due to the material's mechanical properties, the safety factor of the component is calculated. For conclusion, according to the greatest forces acting on three different vehicles on driving condition, which have different suspension systems, the forces on the suspension components are expressed, and the tension on the parts is calculated for each vehicle. Then the safety factor of each suspension component is expressed according to the material's mechanical propeties. With this study, the safety factors of suspension system components are exposed for compulsory conditions of the vehicles around us. Xlll