Yoğuşmanın ve yoğuşmada film kalınlıklarının ölçülmesinin araştırılması
The Analysis of condensation and measuring methods of film thicknesses during condensation
  1. Tez No: 106281
  2. Yazar: YİĞİT ENİS YURDATAP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABİHA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Kondenzasyon Prosesi; ısı transferinin gerçekleştiği çoğu yerde meydana gelen bir olaydır. Yoğuşma sırasında açığa çıkan ısının hep daha fazla olması veya yoğuşmanın çok çabuk gerçekleşmesi amacıyla, ısı transfer yüzeylerinde geliştirmeler ve konveksiyon katsayılanndaki değişiklikler ile maximum verimin elde edilmesine çalışılmaktadır. Maximum verim ve mimimum malzeme sarfiyatının amaç olduğu sistemlerin geliştirilmesinin sürekli olacağı kaçınılmazdır. Bu çalışmada çeşitli araştırmacıların farklı yoğuşma tipleri için, deneysel sonuçlarıyla kurduğu ilişkiler sonucu, geliştirdikleri korelasyonlar incelenmiştir.Araştırmacılann çoğu Nusselt'in ifadelerini baz aldıktan sonra kendi deneysel sonuçlarıyla yoğurarak ifadelerini geliştirmişler, kabul ettikleri şartlar ve parametreler için özerkleştirmişlerdir. Yapılan araştırma sonuçlarında aynı deney seti ve korelasyonların farklı parametreler için farklı sonuçlan göstermesi kullanılan korelasyonların dar kapsamlı ve bu konunun nekadar geliştirilmeye müsait olduğunu göstermektedir. Bununla beraber; film kalınlığının ölçülmesinin, ısıtransfer katsayısının bulunmasının yanında, otomatik kontrol vb. gibi pek çok yerde kullanılabilirliği sebebiyle, bu konuda geliştirilmiş ölçüm metodlan incelenmiş olup aralarında en uygununun ultrasonik Puls-yankı tekniğinin olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Kondenzasyon (Yoğuşma), korelasyon, ısı transfer katsayısı, film kalınlığı, ultrasonik teknik. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Condensation is a process which takes place in many places, where heat transfer occurs. By revisioning the heat transfer surfaces and convection coefficients, condensation which aims maximum efficiency, occurs quickly and heat transfer increases. It is not suprising that the systems having maximum efficiency and minimum material usage, are going to be developed very soon. This work represents correlations that were developed by many researchers. These correlations are found by different condensation types and experimental results. Most of the researchers have firstly taken Nusselt's correlations as a base and developed for their conditions and parameters. The researches which are made for different parameters and fluids show that the corelations developed are not suitable for large usage, but also show that the subject has potential to be developed very soon. Measuring the film thickness has a large usage, not only for finding the heat transfer coefficient, but also for automatic control purpose etc. That's why measuring methods were studied for this point of wiev and it has been found that the most usable of them is the Puls- echo technic. Keywords : Condensation, correlation, heat-transfer coefficient, film thickness, ultrasonic technic. Vll