Dökülebilir refrakterlerde ultrasonik hıza etki eden parametreler
Effective parametre of ultrasonic velocity in castable refractories
- Tez No: 106288
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu çalışmada Fondu cement, Secar 50/51, Secar 70/71 Secar 80, agrega olarak boksit and flint clay kullanılarak izolasyon dökülebilir refrakterleri üretilmiştir. Deneysel çalışmalarda kullanılan ultrasonik test cihazının frekansı 150 kHz'dir. Uygun su oranı dökülebilir refrakter ve yüksek aluminalı çimentoda ASTM C 860-92 dökülmüştür. Yeni dökülmüş refrakterlerde ultrasonik hız, zamana bağlı olarak logaritmik artış gösterir, bu durumuyla betondaki ultrasonik hız değişimiyle benzeşmektedir. Dökümden 24 saat sonra yaklaşık sabit bir değere ulaşır. Bu nedenle 2' şer saat arayla ve dökümden 24 saat sonra bu refrakterlerin ultrasonik hızları ölçülmüştür. Bu çalışmada dökülebilir refrakterlerde ve yüksek aluminalı çimentolarda ultrasonik hızın zamanla ve sıcaklıkla olan ilişkisi incelenmiştir. Hazırlanan numunelerin 100-300-500.... 1300 °C'lerde ultrasonik hız değişimi gözlenmiştir. Bu sonuçlar irdelenerek ultrasonik hızın zamana ve sıcaklığa bağlı değişimi ortaya konmuştur. Bu metot, üretim sırasında dökülebilir refrakterlerin kalitesini kontrol etmek için kullanılabilir. Bu kabiliyet, pişirmeden önce kalitesizleri ve hatalıları ortaya koyar, zaman tasarrufu sağlar. Üretim sırasındaki bir ölçüm daha önceki ölçüm değeriyle uyuşmuyorsa, üretim parametrelerden biri veya daha fazlası değişmiş demektir. Tahribatsız muayene refrakter üretiminde maliyet ve zaman tasarrufu bakımından büyük bir kolaylık sağlamıştır. Anahtar kelimeler : Ultrasonik hız, agrega, yüksek aluminalı çimento, refrakter beton, agrega, Fondu çimento, Secar 50/51, Secar 70/71 Secar 80, boksit, flint clay. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Many researchers found significant correlations between ultrasonic velocity and other physical properties of fired and unfired refractories. In the present work, Fondu cement, Secar 50/51, Secar 70/71 Secar 80, bauxite and flint clay mixture were used. Bauxite and flint clay are used as aggregates. Appropriate water content was determined according to ASTM C 860 (REAPPROVED 1992) at both high alumina cement and castable refractories. High alumina cement and castable refractories mixed by appropriate water before they were casted to 20*20*80 mm3 molds. The frequency of the ultrasonic testing apparatus was 150 kHz. This instrument used for this testing was a portable batery powered PUNDIT. The ultrasonic velocities of specimens were measured at two hours intervals. The ultrasonic velocities of specimens were found to be increasing with time up to twenty four hours in high alumina cement (HAC). In suitable conditions, the ultrasonic velocities of these refractories could be investigated twenty four hours after casting. In this study, between ultrasonic velocity and time relationships were found in the fired and unfired high alumina cement and some castable refractories Ultrasonic velocity was measured in hidrated High alumina cement and castable refractories after dried at 24 hours then ultrasonic velocity was measured in hidrated High alumina cement and castable refractories after dried at 110 °C. Using these results, a relationship between the ultrasonic velocity and the time was obtained and investigated. Ultrasonic velocity was measured at 100- 1300 °C 200°C intervals after casting. Using these results, a relationship between the ultrasonic velocity and the temperature was obtained and investigated. This method can used as a quality test cheching castable refractories during production. This capabilyty offers the potentional for signiticant savings time by allowing the detection off-quality or defective refractories before firing. If the newly measured value of the utrasonic velocity was different previous ones, then one of the parameters of the production must have been varied. Nondestructive non-destructive testing (NDT) allows quick and easy analysis of a broad range of refractory product, including bricks, fired and unfired castables. Keywords : Ultrasonic velocity, aggregate, high alumina cement, ultrasonic hız, yüksek alüminalı çimento, refrakter beton, agrega, Fondu cement, Secar 50/51, Secar 70/71 Secar 80, bauxite, flint clay