Sayısal ortofoto haritalar ve kullanım alanları
Digital orthophoto maps and usage areas
- Tez No: 106300
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAŞAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmada; Sayısal ortofoto üretim teknikleri ve analitik ortofoto üretim tekniklerinin teorileri incelenmiş ve üretim yöntemleri sıralanmıştır. Sayısal ortofotolann coğrafi bilgi sistemlerinde ve sayısal harita revizyonlarında kullanılabilirliği araştırılmıştır. Uygulamada İstanbul bölgesine ait renkli ve Bandırma bölgesine ait S/B hava fotoğrafları kullanılmıştır. Geliştirilen örnek bir yazılımda uygulama yapılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study theories of digital orthophoto and analitical orthophoto processing techniques are serched and methods are evaluated. The use of digital orthophoto in Geographic Information Systems and revision of digital maps is investigated. In the application part of this thesis, the colored photographs of Istanbul and black/white photograph of Çanakkale region is used. Application is done by an example of new developed software.