The Research of cogenaration and economic power supplement in textile production
Tekstil üretiminde kojenerasyonla enerji ekonomisinin araştırılması
  1. Tez No: 106301
  2. Yazar: AYŞE ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP AKARYILDIZ, PROF. DR. DOĞAN ÖZGÜR, YRD. DOÇ. DR. NURTEN VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET 1986 yılına kadar henüz doğal gazla tanışmanın Türk topluğuğu, doğal gazın ülkemize sunduğu avantajlar sayesinde, büyük şehirlerde hava kirliliğini önlemiş, enerji üretiminde çevrim randımanı %55'lere varan kombine çevrim santrallannm ve %90'lara ulaşan kojenerasyon sistemlerinin yapımım gerçekleştirmiştir. Doğal gaz bir ölçüde Türkiye'nin sosyo-ekonomik hayatında bir reform yaratmıştır. Daha güvenirli ve daha ucuz bir enerji kaynağına sahip olmak üzere enerji politikalarını ileri ve verimli teknolojilere yatırım yaparak yenileyen Pisa Tekstil ve Boya Fabrikaları A.Ş (İstanbul) tarafından satm alınan doğal gaz motorlu birleşik ısı ve güç sistemi (kojenerasyon), genel olarak tanıtılmakta ve sistemin tasarımında dikkate alman hususlar irdelenmektedir. Sistem gerek doğal gaz gerekse propan yakıtları ile işletilebilinmekte olup, Şubat 1996 'dan bu yana yüksek bir verimle elektrik ve ısı üretilmektedir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The natural gas which was unknown up to 1986 for Turkish people has played a vital role against atmospheric polution, and has caused a revolution in the sense of the high cycle efficiencies reaching up to 55% in combined cycle plants and upto 90% in the cogeneration projects. In order to reach a more reliable and cheaper energy concept, the company Pisa Tekstil ve Boya Fabrikaları A.Ş (İstanbul) has invested in a combined heat and power plant, which is being explained in general below. The system can run on natural gas as well as propane and is generating high efficient electrical and thermal power since february 1996. Vll