Değişik yapıdaki izosiyanat aktivatörleri ile naylon-6 döküm polimerlerinin hazırlanması ve mekanik özelliklerinin belirlenmesi
Preparation of nylon- 6 cast polymers with various isocyanate activators and determination of mechnanical properties
- Tez No: 106299
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Endüstriyel olarak büyük önem taşıyan ve mühendislik hizmetlerinde metalin yerine kullanılan monomer döküm poliamid naylon-6 materyali 1968 yılından beri ileri teknolojiye sahip ülkelerin sanayilerinde patentler altında üretilmektedir. Mühendislik plastiği olarak en sert plastik ürün elde edilmesine rağmen, belirli bir kullanımdan sonra gerilimlerin meydana gelmesi sebebi ile kırılganlığın ortaya çıkması, sanayide problemlere yol açmıştır. Bu problemlerin giderilmesi ve materyale daha üstün özellikler kazandırılabilmesi için araştırmacılar yeniden bu konu üzerinde ciddi araştırmalara başladılar. Ve patentlerdeki çalışmalardan hareket ederek 1989 yılından itibaren yeni yapılarla monomer döküm poliamid örnekleri sentezleyip mekanik özelliklerin nasıl değiştiğini incelemeye başladılar. Bu çalışmada, e-kaprolaktam ve e-kaprolaktamın sodyum ve potasyum tuzları çeşitli diizosiyanatlarla (Toluen-2,4-diizosiyanat, izofuran diizosiyanat, hekzametilen diizosiyanat, difenilmetan diizosiyanat) ve bu izosiyanatların farklı ikili karışımları ile azot atmosferi altında ve yüksek sıcaklıklarda reaksiyona sokularak değişik mekanik özelliklere sahip poliamid örnekleri sentezlendi. Bu poliamid örneklerinin fiziksel, fizikokimyasal ve mekanik özellikleri incelendi. Anahtar Kelimeler : e-Kaprolaktam, döküm poliamid, izosiyanat başlatıcılar, anyonik polimerizasyon, naylon-6. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An industrially important polymer, polyamide nylon-6 which can be used instead of metals in engineering applications has been produced, under some patents, since 1968. Although it is known to be the most hardest of the plastics some problems, due to formation of stresses after a period of usage, limits its use as an engineering plastic. To overcome these problem and to produce materials with superior properties investigations began since 1989 to synthesize novel cost polyamides and to determine the mechanical properties- structure relationship. In this work polyamides with different mechanical properties will be synthesized by the reaction of e-caprolactam and its sodium and potassium salts with various diisocyanates (toluene-2,4-diisocynate, isophorone diisocyanate, hexamethylene diisocyanate, diphenylmethane diisocyanate) or with the different combination of these isocyanates under nitrogen atmosphere at elevated temperature. The physical, physicochemical and mechanical properties of these polyamides were investigated. Keywords : e-Caprolactam, cast polyamide, diisocyanate initiators, anionic polymerization, nylon-6.