Havadan havaya enerji geri kazanım sistemlerinin araştırılması
Researching of heat transfer systems from air to air
  1. Tez No: 106307
  2. Yazar: BAHRİ KEREM YALKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP AKARYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Döner tip ısı değiştirgeçleri, yüksek etkinlik değeri ile en ekonomik ve kendini en kısa sürede amorti edebilme özelliğine sahip ısı değiştirgecidir. Günümüzde en önemli gereksinimi olan enerjinin sistemi tekrar geri kazanımı sağlayan ısı değiştirgeçlerinden çalışmamda döner tip ısı değiştirgeçleri ele alınmış ve bu ısı değiştirgeçlerinin, avantajları, dezavantajları kostruksiyonu ve matrisin yapısı anlatılmıştır. Temel eşitlikler hakkmda bilgi verildikten sonra C.J SIMENSON, ve R.W. BESANT tarafından elde edilen 600 deney sonucunda simülasyon verilerine bağlı olarak boyutsuz nem transferi ve ısı transferi denklemleri hazırlanmış ve bunlar da boyutsuz korelasyonların hassasiyetinde kullanılmıştır. Bu sonuçların incelenmesi şekillerle açıklanmıştır. Sonuçta geliştirilen korelasyonlar ve eşitliklerde %4' luk bir sapma meydana gelmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Rotary type heat exchangers are the most economical exchanger and have the capability of amortizing themselves in a short period of time. Now a day, heat exchangers are the most important heat recycles systems in which rotary type heat exchanger has been studied and have been described in aspect of their advantages, disadvantages, construction and structure of the matrix. After acknowledging about basic equations, moisture transfer and heat transfer equations have been arranged and this equations have been used in sensitiveness of the dimensionless correlations by simulation data obtained from CJ SEMENSON' s, and R.W. BESANT' s 600 experiments. Researching of results has been explained by using figures. In the result of this developed correlations and equations, % 4 deviations occurred. Vll