Farklı metallerin birleştirilmesinde kullanılan kaynak yöntemlerinin genel incelenmesi ve endüstriyel uygulamaları
General examination of welding methods used in joining dissimilar metals and its industrial applications
  1. Tez No: 106316
  2. Yazar: UMUT ENİS ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN YUMURTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Teknolojide, bir iş parçasından değişik özelliklerin beklendiği durumlarda, farklı malzemelerin birleştirilmesi yoluna gidilmektedir. Günümüzde farklı metallerin birleştirilmesinde kullanılan kaynak yöntemi sayısı çok olmakla birlikte (elektron ışın kaynağı, sürtünme kaynağı, yakma aim kaynağı v.b.), önemli olan uygun yöntemin seçilebilmesidir. Farklı metalsel malzemelerin sahip olduğu, farklı ergime sıcaklıkları, ısıl iletkenlikler gibi özellikler farklı metalsel malzemelerin birleştirilmesinde yakma aim kaynak prosesini ve sürtünme kaynağını en ideal yöntemler olarak öne çıkarmaktadır. Endüstride talaşlı imalatta oldukça yaygın bir biçimde kullanılan kesici takımların, ana malzemesini yüksek hız çelikleri oluşturmaktadır. HSS çeliklerinin fiyatlarının yüksekliği, kesici takımların HSS çeliğinden yapılmasını sınırlamakta, dolayısıyla da uygulamada kesici takımların sap kısımlarının karbon çeliğinden, kesici uç kısımlarının ise HSS çeliğinden imal edilmeleri yoluna gidilerek maliyet düşürülmektedir. Bu çalışmanın deneysel kısmında, 20 mm çapında ki, 4140 çeliği ve S 6-5-2 yüksek hız çeliği çubukları yakma alın kaynak prosesi ile birleştirilmiştir. Kaynak işlemi esnasında tüm numuneler için, sabit kaynak parametreleri kullanılmış, işlem sonrası ise numunelere farklı ısıl işlemler uygulanmıştır. Numunelerden bir tanesi kaynak sonu oda sıcaklığında soğumaya bırakılırken, diğer numuneler 550°C de gerilim giderme ve 850°C de normaîizasyon tavlamalarına tabi tutulmuşlardır. Normaîizasyon tavlaması sonrası ise, numunelerden bir tanesinin HSS yüzeyi sertleştirilmiştir (1250°C). Isıl işlemler sonrası, numunelerde gerçekleşen sertlik değişimleri ile malzemelerin kaynak bölgesindeki iç yapı değişimleri incelenmiştir. HSS' de ki alaşım elemanlarının karbona olan ilgisinden dolayı, HSS tarafina doğru karbon yayınımı gerçekleşmektedir. HSS tarafindaki sertlikteki artışın nedeni ise kaynak çizgisi boyunca oluşan karbür çökeltileridir. Sertlikteki bu artış, uygulanan normaîizasyon tavlamasıyla işletme şartlannı karşılayacak (yeterli sertlik ve tokluk) uygun değerlere indirilebilmektedir. X111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the technology, where different properties are expected from work piece, different materials have to be joined together. Nowadays, there are a lot of welding processes (electron beam welding, friction welding, flash butt welding exc), that can be used to join dissimilar metals, but the most important subject is to select the correct process. Different properties, like as welding points and thermal conductivities which dissimilar metals have, produce friction welding and flash butt welding processes to the best ideal methods in the welding of dissimilar metals. High speed steels (HSS) are the main material of the cutting tools which are widely used in industrial cutting operations. High cost of HSS limits production of cutting tools by using HSS material, therefore, in practise the body of the cutting tool is manufactured by using HSS, whereas the shank by carbon steel, which lowers the cost. In the experimantal part of this study, 4140 steel and S 6-5-2 rods with 20 mm diameter were joined by using flash butt welding process. The test materials were welded with constant welding parameters and after the welding process, different heat treatments were applied to them. After the welding process one of the test material was cooled at the room temperature, and the other test materials were subjected to stress relieving treatment at 550°C and normalisation heat treatment at 850°C. After the normalisation heat treatment, one of the test materials HSS surface was hardened at 1250°C. The changes in the hardness and microstructures of the welding zones were studied, after the heat treatments. Because of the affinity of the alloy elements to carbon in HSS, carbon migration has been taked place towards the HSS side. It was found that, in HSS side the cause of the increasing of hardness was the precipitation of carbide particles along the welding line. The increasing of hardness can be decreased to proper values desired for service conditions (enough hardnes and toughness) by normalisation heat treatment. XIV