Türkiye'deki turizm olgusu çerçevesinde Alanya'nın fiziksel ve kentsel sorunlarına ilişkin bir irdeleme
A Study on the urbanization and physical problems of Alanya region according to the tourism potential of Turkey
- Tez No: 106332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Türkiye bir çok tarihsel ve çevresel değerlere sahiptir. Ülkemiz, turizmin başlamasını ve devamını sağlayan bu öğelerin değerlendirilmesi amacıyla 1980'li yılların başında alt yapı çalışmalarını hızlandırmıştır. Geçen çeyrek asır içinde bu çalışmalar Akdeniz ve Ege bölgelerinde bulunan beldelerimizin çevresel ve kentsel olarak bozulmalarına neden olmuştur. Alanya ülkemizde turizmin ilk başladığı kentlerden biridir, bu nedenle kitle turizminin sebep olduğu bu olumsuzluklardan en çok etkilenen turizm merkezlerimizden biridir. Bu tezin amacı; Alanya örneğinden yola çıkarak ülkemizde bulunan turistik belde ve kentlerimizin kentsel ve çevresel sorunlarını tespit etmek ve bu sorunlara ilişkin aşağıdaki adımlarla özetlenen çözüm önerilerinde bulunmaktır. Alanya örneği ile incelenen bu adımlar şunlardır: -Alanya örneğinden yola çıkarak turizm beldelerimizde mevcut olan ulaşım sistemleri ile ilgili sorunların tespiti ve çözüm önerileri üretilmesi, -Alanya örneğinden yola çıkarak turizm beldelerimizde mevcut olan kentsel mekanlar ile ilgili sorunların tespiti ve çözüm önerileri üretilmesi, -Alanya örneğinden yola çıkarak turizm beldelerimizde mevcut olan kıyı alanları, bu alanları kullanımları ve denize ulaşım ile ilgili sorunların tespiti ve çözüm önerileri üretilmesi, -Alanya örneğinden yola çıkarak turizm beldelerimizde mevcut olan kentsel mekanların kimlikleri ile ilgili sorunların tespiti ve çözüm önerileri üretilmesidir. Tespit edilen sorunlar, kitle turizmini benimseyen ülkemizdeki turistik belde ve kentlerimizin ortak çevresel ve kentsel sorunlarıdır. Birinci bölümde; tez çalışmasının amacı, kapsamı ve yöntemi tanımlanmıştır. İkinci bölümde; Alanya kentinin sorunlarının tespitinde ve çözümünde veri teşkil edecek, tarihsel gelişim süreci ve kentsel oluşumu etkileyen çevresel özellikleri ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde; Alanya kentinin kentsel ve çevresel sorunları tespit edilerek ortaya konmuştur. Dördüncü bölümde; Alanya kentinde mevcut sorunlara ilişkin çözüm önerileri kuramsal anlatım ile ortaya konmuştur. Bu bölümde üretilen çözüm önerileri, ülkemizde bulunan diğer kent ve beldelerimiz için tarihsel gelişim süreci ve çevresel verilerine bağlı olarak farklılık içerebilir. Ancak kavramsal anlatım tüm turistik kentlerimiz için temel doğrulardır. Beşinci bölümde; Araştırmanın sonuçlan ve önemi ortaya konmuştur. IX
Özet (Çeviri)
ATTRACT Being located in the Mediterranean region, Turkey has lots of historical and environmental values. Our country accelerated infrastructure works in the beginning of the 1980's to make profitable use of these elements that obtain and sustain tourism. After the last twenty-five years, it is understood which these infrastructure works caused environmental and urbanisation problems in the towns that are located in the Mediterranean and Aegean regions of our country. Being one of the first towns in Turkey that tourism started in, Alanya is being effected most from these environmental and urbanization problems which are the unexpected results of the mass tourism. Starting out from Alanya experience, the main aim of this study is to analyze the environmental and the urbanization problems of the touristic towns of Turkey, and to find solutions to these problems by the steps which are shown below. These steps are; -Starting out from Alanya experience, one of the aims of this study is to analyze the transportation problems in the touristic towns of Turkey and find solutions about them. -Starting out from Alanya experience, one of the aim of this study is to analyze the urban problems of outdoor space in touristic towns of Turkey and find solutions about them. -Starting out from Alanya experience, one of the aim of this study is to analyze the coastal use and access to water problems in touristic towns of Turkey and find solutions about them. -Starting out from Alanya experience, one of the aim of this study is to analyze the identity problems of urban outdoor space in touristic towns of Turkey and find solutions about them. The problems which are analyzed in this study, are common for the touristic towns in our country that appropriated mass tourism in the beginning of 1 980's. The first section contests the aim, the concept and the methodology of the study. In the second section; historical developments and environmental data which has directed the formation of Alanya Were examined in order to analyse the problems of the town. In the third section; the environmental and the urbanization problems, of Alanya were examined. In the fourth section; solutions of the environmental and the urbanization problems of Alanya were examined within welded expressions and definitions. The solution* proposals may not correspond with the other touristic towns of Turkey due to their historical development process and envfrojiment#l data's. But welded expressions and definitions are necessary for all of them. Results of the study were examined ifi-the fifth section.