Alüminyum yassı ürün sektöründe toplam kalite yönetimi ve bir uygulama örneği
Total quality management in aluminium rolled product sector and an implementation model
  1. Tez No: 106333
  2. Yazar: MAHİR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇİĞDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Çağın metali alüminyumun yassı ürün pazarı, başta taşımacılık sektörü olmak üzere kullanım alanı zenginleşen ve sürekli gelişen bir pazardır. Alüminyum yatırımları ve projeleri her zaman desteklenmektedir. Gelişmiş, profesyonelleşmiş ve çokuluslu kurumların vazgeçilmez yönetim tarzı ise toplam kalite yönetimidir. Bu çalışmanın amacı bir alüminyum yassı ürün sektöründe toplam kalite yönetimi uygulamaları ve bir müşteri memnuniyeti uygulaması sonuçlarını irdeleyerek benzer uygulamalar yapan kişi,kurum ve kuruluşlara yaşanan tecrübeleri aktarmak, somut öneriler vermek, toplam kalite yönetimi ve müşteri memnunniyeti uygulamalarının yararlarını aktarmaktır. Bu doğrultuda Dünya'da, Avrupa'da ve Türkiye'de alüminyum yassı ürün sektörüne ait genel bilgiler ve toplam kalite yönetiminin ana hatları verilmiştir. Alüminyum yassı ürün üretimi ve TKY teorisi ayrıntılarıyla aktarılmıştır. Sektöründe lider olan Assan Alüminyum seçilerek, firmanın TKY uygulamaları genel olarak ve aynı firmada yapılan bir müşteri memnuniyeti uygulaması ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Müşteri memnuniyeti uygulamasında TKY prensipleri ve kalite iyileştirme çemberlerinin çalışma yöntemleri esas alınmıştır. Bir sevkıyat sonrasında, müşteriden gelen, folyo malzemelerde oksit ve su lekelenmesi şikayeti sonrasında bir iyileştirme takımı kurulmuş, doğru bir müşteri ilişkileri yönetimi ve çeşitli araştırma ve denemelerden sonra firma kendi bulduğu özel bir paketleme ve sevkıyat yöntemini müşteriye sunmuştur. Sonuçta istenen müşteri memnuniyetini sağlayarak başarılı olmuştur. Denizaşırı ülkelere gönderilen folyo malzemelerde oksit veya su lekesi gibi hataların önlenmesi, doğru paketleme, doğru depolama, doğru nakliye ve teslim alma prosedürlerini uygulama, su lekesi ve oksiti önleyici bileşiklerin kullanımıyla mümkündür. Müşteri memnuniyetini sağlamanın vazgeçilmez unsuru ise toplam kalite yönetimidir. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The market and the usage of aluminum rolled products are still growing quickly especially in transportation sector in the world. The projects and investments on aluminum are always being supported. Total quality management is one and only management system applied in developed, proffessional and multinational companies in the World. The aim of this work is to tell the advantages of TQM and to give advices come out from TQM experiences of an aluminum plant.In the beginning parts general information was given about TQM and aluminum sector in the World,Europe and Turkey. In the following parts aluminum rolled product production and TQM were explained in details. The plant is Assan Aluminium, rolled product sector leader in Turkey. Generally, TQM applications of the company were given with the examples and the results and a quality improvement team work was told in details. The subject of the team is a customer complainment headlined oxided and water stained foil coils.After that complainment, the team was established and some alternative packaging materials and designs were tried. A custom-made packaging was made for that customer's foil coils. At the end the company succeeded in it and got an absolute customer satisfaction. For the foil coils transported to the companies located in overseas countries the oxide and / or the water staining defect is being prevented by providing correct storing and correct transportation conditions and by using correct packaging materials and some special chemical compounds.For a real customer satisfaction the only way is TQM. xn