Süreç iyileştirme ve alüminyum yassı ürün sektöründe bir uygulama
Process improvement and an application in aluminium flat rolled product sector
  1. Tez No: 166306
  2. Yazar: MEHMET NACİ CİMİT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SITKI GÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
SÜREÇ İYİLEŞTİRME VE ALÜMİNYUM YASSI URUN SEKTÖRÜNDE BİR UYGULAMA ÖZET 21. yüzyılda tüm kurumlar sorumluluk alanlarındaki faaliyetleri gerçekleştirebilmenin ve performans standartlarına ulaşabilmenin ağır baskısı altında bulunmaktadırlar. Küçük kazanımlar, organize olmayan sistemler ve küçük iyileştirmeler ile söz konusu rekabet baskısını aşmak mümkün olmamaktadır. Çözüm olarak ortaya konan süreç yönetimi olgusu; çalışanların işe bakış açılarım dikeyden yataya çevirmekte; kurumsal enerji düzeyini güçlendirmekte; işlerin daha iyi, daha ucuz, daha hızlı yapılmasını sağlamakta ve insanları düzeltmek yerine sistemi düzeltmek için daha fazla zaman harcamasına olanak tanımaktadır. Süreç yönetimi ile her sürecin sahibi, müşterisi, kullanılan kaynaklar ve elde edilen çıktılar belirlenmektedir. Böylece iletişim ve ihtiyaçların anlaşılması kolaylaşmaktadır. Sorumluluğun süreçler bazında ilgililerine paylaştırılması karar almayı ve sonuç odaklı olmayı sağlamaktadır. Günümüz iş dünyasında işi müşteriler yönettiğinden kuruluşun tüm faaliyetlerini müşteri odaklılık yönlendirmektedir. Müşterinin kuruluştan gerçekten ne istediğinin anlaşılması ile başlanıp geriye doğru çalışmak suretiyle yeniden düzenleme yapılması gereklidir. İşe süreç açısından bakılması, müşterinin bakışıdır bunun nedeni müşterilerin ilgilendikleri tek unsurun süreçlerin çıktısı olan ürün ve hizmetler olmasıdır. Kurumun ürün ve hizmetlerine değer katan faaliyetler süreçler içinde gerçekleştiğinden katma değer yaratmayan faaliyetlerin elimine edilmesi mümkün olmaktadır. Basit olduklarında süreçler daha iyi işlemektedir. Arınmış, yalın ve verimli olan süreçler, karmaşıklığın yerini insanların ve sistemin etkinliğinin aldığı süreçlerdir. Süreç Yönetimi aşağıdaki adımlardan oluşmaktadır: 1. Sürecin Başlangıcı 2. Sürecin Tanımlanması 3. Sürecin Kontrolü Süreç iyileştirme faaliyetleri, süreç kontrolü aşamasında yer almaktadır. Süreç iyileştirme olgusu, süreçlerin performans düzeyinin zaman içerisinde düşmesi riskine karşıdır. Süreç performans düzeyinin yükseltilmesi için sistematik bir müdahale ve iyileştirme gereklidir. Bir kurumun varlığını devam ettirebilmesi ve rakiplerine karşı başarısı performans düzeyinin yükseltilmesine bağlıdır. Süreç iyileştirme yöntemleri birbirinden farklı olmasına rağmen temelde aşağıda yer alan faaliyetleri içerirler:. İyileştirme çalışmalarının öncelliklendirilmesi. Sürecin anlaşılması IX. Sürecin analiz edilmesi. İyileştirme önerileri üretilmesi ve karar verme,. Etkinlik analizi ve iş planı yapılması. Önerilerin uygulanması. Uygulama sonuçlarının değerlendirilmesi. Başarılı uygulamanın kurumsallaştırılması Süreç iyileştirme uygulaması ile çalışanların iş koşullarım sorgulaması; toplu olarak israfın (para, enerji, zaman, malzeme) önlenmesi, ürün ve hizmet kalite düzeyinin arttırılması, iş güvenliğinin iyileştirilmesi gibi faydalar yaratılmaktadır. Elde edilen değerin odak noktası, kurumların gerçek patronu olan yani faturaları ödeyen müşterilerdir. Müşteri memnuniyeti, günümüz iş hayatının en önemli unsurlarından biridir. Müşteri memnuniyetine hizmet eden tüm süreçlerin çıktılarında basan sağlanması için süreç yönetimi ve süreç iyileştirme çalışmalannm etkin biçimde uygulanması gereklidir. Hazırlanan çalışma kapsamında ülkemizde alüminyum yassı ürün sektöründe faaliyet gösteren bir firmada süreç iyileştirme uygulaması yapılmıştır. Süreç iyileştirme çalışmasının uygulandığı süreç, müşteri şikayetleri değerlendirme sürecidir. Bu çalışma, sürecin adımlarında yapılan ölçüm ve analizler ile süreç sorumlulannm oluşturduğu bir takımın varlığı sayesinde gerçekleşmiştir. Çalışma neticesinde süreçte sorunların yaşandığı adımlar tespit edilmiştir. Süreçte yaşanan sorunlar a) iletişim kopukluğu b) süreç performans göstergelerinin süreç odaklı olmaması c) ürerim takip yazılımda tüm bilgi / verilerin tanımlanamaması d) şikayetlerin satış bölümü aracılığıyla iletilmesi e) düzeltici ve önleyici faaliyet taleplerinin açılma kararlarının net olmaması f) teknik değerlendirme raporlarının süreç sorumlularınca onaylanmasında sürenin uzaması olarak özetlenmiştir. Her bir sorunun karşılığında çözüm önerileri ve bu önerilerin uygulanma şartlan belirlenmiştir. Çözüm önerileri genel olarak iletişimi artırma, süreç akışındaki detaylan yazılıma taşıma ve sürecin toplam süresini kısaltma amacına sahiptir. Süreçte yaşanan sorunlar gidermek için belirtilen önerilerin müşteriler üzerinde yarattığı etkinin tespiti için müşteri memnuniyeti anketi düzenlenmiştir. Bu ankette süreç iyileştirme çalışmasının sonuçlarının müşteriler tarafindan ne şekilde algılandığı tespit edilecektir. Sürecin iyileşmeye açık alanlarının tespiti de bu çalışmayla mümkün olabilecektir. Süreç iyileştirme sonucu ortaya çıkan çözüm önerileri ve müşteri memnuniyeti anketi firma üst yönetimine teklif olarak sunulacaktır. Bu teklif kabul edildiği durumda çalışmanın gerçek sonuçlarının tespiti mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
PROCESS IMPROVEMENT AND AN APPLICATION IN ALUMINIUM FLAT-ROLLED PRODUCT SECTOR SUMMARY In 21. century, all associations are under pressure because of the wish to reach performance standarts and to achieve the activities in their responsibilities. It is impossible to passover this pressure if there are small profits, inorganized systems and insufficient small improvements. As a solution, by process management, employee's attitudes towards their responsibilities are changed from vertical to horizontal; association's energy level is strengthened; works are performed better, cheaper and faster, more time is used to arrange systems rather than people. In process management, every process's owner, client, resources and outcomes are registered. So it becomes easier to understand communication and needs. When responsibilities are divided up to their owners, employees can easily decide and be reason oriented. In today's business world, clients manage all professions because of this, all activities are turned towards clients. In the first step, client's real needs should be identified, then a new regulation should be performed backwards. Clients are only interested in process's outcomes (products and services) so performing activities by using process managementis like a look from client's point of view. An association's activities which add value to products and services are outcomes of the processes; so non-valuable activities can be eliminated easily. Easy processes are well worked up. Cleansed, lean and effective processes are the ones in which there are people and process's effectiveness instead of disorder. Process management is made up of following steps: 1. Beginning of the process 2. Defining of the process. 3. Control of the process. Process improvement activities are in“control of the process”step. Process improvement conception is against the risk of decreasing process performance level by time. There should be systematic intervention and improvement to increase process performance level. An assaociation's continuing life period and success against its rivals depend on increasing performance level. Although there are different process improvement methods; basically these methods have the following activities:. Priority of improvement activities. Understanding of the process.. Analysis of the process.. Producing improvement proposals and deciding. XI. Effectiveness analysis and making work plans.. Application of improvement proposals.. Examining application results.. Successful application is associated. By process improvement application, following profits are created: employees interrogate work conditions, all wasteful expenditures (money, energy, time, material) are prevented; the quality of product and service is increased and work safety is improved. The focus of gained value is the client who pays the invoices, he is the real boss. Customer satisfaction is one of the most important factors in today's business life. To be successful in the outputs of the all processes which serve customer satisfaction, process management and process improvement studies should be applied efficiently. Within this study, process improvement application is performed in a firm that works in aluminium flat rolled product sector. The process in which the process improvement study is held on, is customer claims examining process. This study is performed by the measures and analyses done in the process' steps and by the presence of the process improvement team consisting of the responsible people in the process. The steps in which the problems occurred are established by the result of the study. Problems in the process are summarized as follows; a) break out in the communication b) process performance indicators are not focused on the process c) all information and data can't be introduced in production pursuit software d) claims are carried off by the sales department e) the decision for the new corrective and preventive actions requests are not identified, f) the confirmation given by the responsible people in the process for the technical exarnination report causes the prolongation in time. Solution offers, corresponding each problem and offers' application conditions are made clear. Solution offers, generally have the following aims; to improve the communication, to transfer the process flow's details in software and to decrease the total process duration time. To remove the problems in the process and to establish the influence of offers on the customers; a customer satisfaction research is designed. In this research, the way customers understand the results of the process improvement study can be identified. By this way, it will be possible to clear the process' opened areas for improvement Solution offers taken from the process improvement study and customer satisfaction research will be proposed to the firm's top management If the proposal is accepted, real results of this study will be possibly stabilized. xn