Bir askeri aracın sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak dinamik analizi
Dynamic analysis of a army vehicle by using finite element method
  1. Tez No: 106335
  2. Yazar: HANDAN ÇİLİNGİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ TAHRALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Teknolojideki hızlı ilerlemeler ve bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ile sonlu elemanlar yöntemi kolayca uygulanabilir bir metot olmuştur. Yapılan çalışmada ilk olarak, sonlu elemanlar yönteminin, düzlem çerçeve sistemi için, katılık matrisi, kütle matrisi ve deplasman vektörü elde edilmiştir. Bu çalışmadaki aracın konstrüksiyonu da bu sistemden oluşmuştur. 6x6 karosersiz askeri aracın, çeşitli açılarda atış durumundaki gerilme, modal ve harmonik analizleri sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Bu hesaplamalar yapılırken Matlab ve Ansys bilgisayar programlan kullanılmıştır. Bu iki yöntemle elde edilen sonuçlar arasında karşılaştırma yapılmıştır. Son olarak, araçta meydana gelen gerilmeler esas alınarak kesitlerde optimizasyon gerçekleştirilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The finite element method has become an easy applicable way by the help of the quick development in technique and in computer technology. Firstly, in this study, stiffhes matrix, mass matrix and displcement vector are obtained for rigid plane frames system of finite element method. Rigid plane frame system was used on construction of vehicle in this project. Stress, modal and harmonic analysis of 6x6 military vehicle are calculated by used finite element method. Matlab and Ansys computer programs were used, while are calculating. Comparison is made between obtained results which are calculated by this two ways. Finally, optimization is made by the computer that depends on beam element stress. VI]