Çok katlı yüksek yapılarda çekirdekli sistemler
Core structural systems in high rise buildings
- Tez No: 106346
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ BAYÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Çağımızda çok katlı yapılar, artık iç içe yaşadığımız bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Çok katlı yapıların tasarımında taşıyıcı sistem oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada taşıyıcı sistemin önemli bir elemanı olan çekirdek, hem taşıyıcı sistem hem de fonksiyonel özelliği balonundan incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde çok katlı yapılan genel olarak tanımak için tarihten bugüne olan gelişimleri kısaca incelenmiştir. Daha sonra çalışmada ele alman sorun, amaç, kapsam ve yöntem ele alınmıştır. ikinci bölümde çok katlı yapıların terminolojisi, tanımları ve günümüze kadar ki gelişim sürecini oluşturan alt yapı incelenerek konunu toplumsal yanı irdelenmiştir. Üçüncü bölümde toplumların tarih içerisindeki yaşam tarzlarının bilim ve sosyal zorlamalar ile değişerek çok katlı yapıların oluşumuna etkileri incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca Türkiye'deki çok katlı yapıların gelişimine de yer verilmiştir. Dördüncü bölümde çok katlı yapılarda kullanılan taşıyıcı sistem malzemeleri avantaj ve dezavantajları ile beraber incelenmiştir. Çok katlı yapılarda kullanılan taşıyıcı sistemlerin sistematik sıralamaları ve incelemeleri yapılarak örneklerle bu sistemlerin daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır. Beşinci bölümde çalışmanın ana konusunu oluşturan çekirdekli sistemlerin tanımı, özellikleri, yeri, biçimi, yerleştirilmesi, çalışma şekli, yapısı, sayısı ve bina geometrisi ile ilişkisi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çekirdekli sistemler daha ayrıntılı anlatılarak strüktürel yapılan alt başlıklar şeklinde incelenmiştir. Altıncı bölümde çekirdekli sistemlerin kısaca avantaj ve dezavantajlan, diğer sistemlerle karşılaştınlması ve çekirdekli sistemlerin olanaktan değerlendirilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Li this century, high rise buildings have been getting a part of our lives more than ever. Structural systems take quite important part in the design of high rise buildings. This thesis examines functional and structural system properties of an important section of structural systems, called the core. In the first chapter of the thesis, the development of high rise buildings through the past is taken up to have a general information about it. Then, the purpose, the scope and the method of this study are told. In the second chapter, the social part of the subject is examined by taking up the terminology of high rise buildings, its definitions and the substructure that develops day by day. In the third chapter, changes in lifestyle of the society against scientific and social forces are examined for realizing the effects of the formation of high rise buildings. Also, the development of high rise buildings in Turkey is mentioned. In the fourth chapter, advantages and disadvantages of structural system equipments which are used in high rise buildings are compared. The aim of this chapter is to put in order structural systems that are used in high rise buildings and to make the subject more comprehensible by giving examples. In the fifth chapter, the definition of core systems, its properties, placement, form, solutions, working style, structure, number and connection with the geometry of construction are detailed. Core structural systems are given in subtitles by telling more detailed about core systems. La the last chapter, advantages and disadvantages of core systems, comparison of core systems with other systems and possibilities of core systems are evaluated shortly.