Destekli iksa perdelerinde ölçülen ve tahmin edilen deplasmanların karşılaştırılması
The Comprasion of observed and predicted displacement in braced excavations
- Tez No: 106433
- Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu tez kapsamında son yıllarda ülkemizde de geniş uygulama alanı bulmaya başlayan derin kazı konusunda temel konulara değinilmiştir. Bu çalışmada yeni kurallar ve kavramlar ortaya koymak yerine derin kazı konusunda ihmal edilen temel konular irdelenmiştir. Derin kazı bir gereksinimden doğduğuna göre konuya ilişkin geoteknik sorunların giderilmesi gerekmektedir. Bu gereksinimin ortaya çıkmasıyla bilimadamlan da konu üzerinde çalışmışlar ve 20. yüzyılın başlarından günümüze dek kapsamlı araştırmalar ortaya koymuşlardır. Bu çalışmalar ışığında temel konular üzerinde yapılan bir çalışma sunulmaktadır. Bu çalışmada derin kazı problemleri ele alınmaktadır. Bunlardan bazıları; yeraltı suyu kontrolü ve yeraltı suyunun derin kazılardaki rolü, kazı arkasında ve yakınındaki zemin davranışları ve özellikleri, derin kazı problemerinin analizinde nasıl yöntemler izlenmesi gerektiği şeklinde sıralanabilir. Çalışmayı uygulamadan bir örnek ile desteklenmiştir. Uygulama örneği olarak; Adana Hafif Raylı Taşıma Sistemi Projesi kapsamında olan Vilayet İstasyonu ile Çifte Minare İstasyonu arasında yer alan yaklaşık 800 m aç-kapa tünelleridir. Boru destekli kesişen ve aralıklı fore kazıklı iksa sisteminde sahada oluşan deplasmanlar ile tasarım da bulunan deplasmanların karşılaştırılma sı yapılmıştır. Bu proje de yer alan geoteknik veriler, bu veriler ışığında değerlendirmeler, sondaj loğları, izlenilen analiz yötemi ve elde edilen sonuçlar bu çalışmada sunulmaktadır. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, basic subjects have been discussed about deep excavations which became a very common application in practice in our country recently. Therefore, in this study instead of finding out and proposing new rules and concepts, it is thought to look in the basic subjects which are not taken into account in the applications. As the deep excavation is a result of a necessity, geotechnical problems which is related to deep excavating must be sorted out. With the necessity occuring about this subject, detailed and comprehensive investigations were made by many researchers concerning in deep excavations. This study consists of deep excavation problems which are the importance and control of ground water in deep excavating, the properties and the behaviour of soil in the vicinity and at the back of the excavation, the methods that should be followed during deep excavation analysis. The study was supported by Adana Light Railway System Project which involves approximately 800m long cut and cover tunnels. As a last part of the study the displacements which took place in the field were compared with the displacements predicted in the analysis using PLAXIS finite element method. Geotechnical inputs, boring logs, method of analysis, interpretation and results of the analysis are also in the content of this study. IX