İşletmelerde kurumsal mühendislik metodolojisinin uygulanması ve bu uygulamaya yönelik bir hizmet endüstrisi modeli tasarımı
Application of enterprise engineering methodology and designing a model for service industry
  1. Tez No: 106437
  2. Yazar: CANAN ÖLÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. İBRAHİM ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Gelişen teknoloji, uluslararası pazarlardaki şuurların kalkmasına ve müşteri beklentilerinde değişikliğe neden olmuştur. Böylece klasik şirketlerdeki amaç, yöntem ve temel organizasyon ilkelerinin güncelliği kaybolmuştur. Şirketlerin verimlilikleri, kaynaklarını etkin bir şekilde kullanmaları, kaliteli mal üretmeleri ve müşteri beklentilerini gerçekleştirebilmesiyle ölçülmeye başlanmıştır. Bu değerleri en üst seviyeye getirmek için kullanılan metodolojilerden biri de kurumsal mühendisliktir. Kurumsal mühendislik, bir işletmenin her biriminin mühendislik ve analiz metot ve gereçleri çerçevesinde çalışılmak koşuluyla, daha verimli ve daha gelişmiş bir hale getirilmesi için yapılan çalışmalardır. Bu çalışmaların aşamaları ise stratejik planlama, proses geliştirme ve performans ölçümünden oluşmaktadır. Bu aşamaların hepsinin amacı ise kullanılan bilgiyi analiz etmek, yeniden düzenlemek ve bilgiyi kullamlabilir bir yapıya getirmektir. Bu çalışmanın giriş bölümünde kurumsal mühendisliğin tanımı, amacı, ve süreçlerinden bahsedilmiştir, ikinci bölümde, organizasyon yönetimine ait literatür incelemesi yapılmış, bilimsel yönetim öncesi ve bilimsel yönetim dönemindeki organizasyon yapılan incelenmiştir. Üçüncü bölümde organizasyonel değişim yönetimi kavramından bahsedilmiş, değişime olan ihtiyacın neden kaynaklandığmdan, organizasyonel değişim süreci, organizasyonel değişimin uygulanması ve organizasyonel değişimde karşılaşılan problemlerden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde kurumsal mühendislik yaklaşımı incelenmiştir. Kurumsal mühendislik disiplini, kurumsal mühendislik metodolojisinin adımlan, kurumsal mühendisliğin avantaj ve dezavantajlarından bahsedilmiştir. Beşinci bölümde, kurumsal mühendislikte yeniden yapılanmanın nasıl olması gerektiği incelenmiştir. Altıncı bölümde, EGS Holding' de yeniden yapılanma sonrası uygulanmakta olan sistemin, kurumsal mühendislikle olan benzerlikleri incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Kurumsal Mühendislik, Organizasyonel Değişim Yönetimi, Yemden Yapılanma, Kurumsal Mühendislik Metodolojisi vı
Özet (Çeviri)
Developing technology has caused the dissappearing of limits in international market and changing the expectations of customers. Therefore the goals, methods, and basic organization principles of traditional companies have lost their popularities. The productivity of the companies can be measured by using the sources effectively, producing high quality products, and realizing customers' expectations. Enterprise engineering is one of the methodologies for bringing up the these worths to the highest level. Enterprise engineering is a discipline, working with engineering, analysing methods and tools in all departments within the company for bringing up the company to an effective and developed level. The steps of this study are given as strategic planning, process improvement and performance measurement. The overall aim of these steps are to analyze information used, put in order it, and design a system in which information could be used. In the introduction chapter of the thesis, general information was given about enterprise engineering. In the second chapter, a literature study for organization management, organization structures of previous scientific management and after scientific management periods were analyzed. In the third chapter, general inmformation of organizational change management was given with organizational change process, application of organizational change management and the problems faced while organizational change. Enterprise engineering concept was given in the forth chapter. Enterprise engineering discipline, the steps of enterprise engineering methodology, the advanteges and disadvanteges of enterprise engineering were also analyzed. In the fifth chapter, re-organization issues in enterprise engineering was mentioned. After the re-organization studies in EGS Holding Company, as an practical implementation, the similarities between enterprise engineering and re organization were analyzed in the sixth chapter. Key Words : Enterprise Engineering, Organizational Change Management, Reorganization, Enterprise Engineering Methodology Vll