Elektronik bir ürünün metal işleme hattında MES sisteminin etkinliğinin değerlendirilmesi: Bir uygulama
Evaluation of the efficiency of manufacturing execution system in an electronic device manufacturing metal sheet processing production line: An application
- Tez No: 965239
- Danışmanlar: PROF. DR. HADİ GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez çalışması, teknolojik ilerlemelerle birlikte önemi artan Üretim Yürütme Sistemlerinin işletmelerin üretim süreçlerini nasıl optimize ettiğini örneklendirmektedir. Üretim Yönetim Sistemi literatür taramasıyla incelenmiş ve çeşitli Üretim Yönetim Sistemleri; Malzeme İhtiyaç Planlaması (MRP), Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) ve Üretim Yürütme Sistemleri (MES) gibi alt sistemler üzerinden ele alınmıştır. Bu sistemlerin işlevleri, işletmelerin karşılaştığı zorluklar ve çözüm yöntemleri üzerinde durulmuş, sistemlerin teknolojiyle olan entegrasyon süreçleri ve bu entegrasyonun getirdiği avantajlar ve dezavantajlar incelenmiştir. Üretim Yönetim Sistemleri literatür çalışmasında, MES'a ait tanım ve işlevselliklerin daha çok olmasına karşıt, bir yaklaşım ve uygulama metodolojisine ait eksikliklerler tespit edilmiştir. Bu çalışmada bu eksikliğin giderilmesine yönelik üretim yapılan ortamdaki MES deneyimlerine dayanan bir çerçeve geliştirilerek ilgili üretim hattındaki operator veri girişlerinden kaynaklı hata ve eksiklerin MES uygulaması sonrası verimliliğe olan katkıları hesaplanarak raporlanmıştır. Bu çalışma kapsamında MES yazılımlarının Elektronik Bir Ürün Üretimi Metal İşleme Hattında üretim verimliliğine olan katkıları araştırılmıştır. MES sistemlerinin gerçek zamanlı veri toplama, analiz ve üretim süreçlerini daha iyi hale getirdiği mevcut durum analizi ve sonrasında önerilen durum ile örneklendirilmiştir. MES uygulamasının toplam verimliliğe ve süreçlere olan katkısı gösterilerek OEE, ROI hesaplamaları yapılarak, işletmeye olan faydaları ispatlanmıştır. İşletmelerin teknolojiye uyum sağlayarak Üretim Yönetim Sistemlerini kendi süreçlerine entegre etmelerinin küresel pazarda sürdürülebilir bir başarı elde etmelerini mümkün kıldığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study exemplifies how manufacturing execution systems, which have become increasingly important with technological advances, optimize the manufacturing processes. Manufacturing execution systems has been examined through literature review and various manufacturing execution systems have been addressed through subsystems such as Material Requirement Planning (MRP), Enterprise Resource Planning (ERP) and Manufacturing Execution Systems (MES). The functions of these systems, the challenges faced by business and their solution methods have been emphasized, and the integration processes of the systems with technology and the advantages and disadvantages of this integration have been examined. In the literature study of manufacturing execution systems, in contrast to the fact that there are more definitions and functionalities of MES, deficiencies in an approach and application methodology have been identified. In this study, a framework based on MES experiences in the production environment has been developed to eliminate this deficiency and the contributions of errors and deficiencies originating which cause from operator data entries in the relevant production line after MES application have been calculated and reported. Witin the framework of the study, the contributions of MES software for the production efficiency in an Electronic Production Manufacturing Metal Processing Line have been analysed. The current situation analysis and the subsequent proposed situation exemplify how MES systems improve real-time data collection, analysis and production processes. By showing the contribution of the MES system to total efficiency and processes, OEE, ROI calculations were made and its benefits to the factory were proven. It has been shown that businesses can achieve sustainable success in the global market by adapting to technology and integrating manufacturing execution systems into their own processes.