Makrosiklik grup içeren yeni vic-dioksim ve mononükleer Ni(II) kompleksinin sentezi, karakterizasyonu ve ekstraktör özelliklerinin incelenmesi
The Synthesis, characterization and investigation of extraction properties of a new vic dioxcime, containing macrocyclic group, and it's mononuclear Ni(II) complex
  1. Tez No: 106484
  2. Yazar: HAKAN ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada l,3-Bis(benzo-7,10,13-tritiya-l,4-dioksa siklopentadekan)-2-tiya oksa- 4,5-Bis(hidroksimino)imidazol (5) ile gösterilen yeni bir vic-dioksim (LH2) bileşiği ve bu bileşiğin [Ni(LH)2] formundaki mononükleer nikel kompleksi sentezlenmiştir(ö). Sentezi gerçekleştirilen bileşiklerin yapısı elementel analiz, İR, 'H-NMR, 13C-NMR ve kütle spektral verileri ile belirlenmiştir. (5) ve (6) bileşiklerinin alkali, toprak alkali, geçiş metal ve ağır metal iyonlarını sulu ortamdan ekstraksiyonları donör atom türü, katyon büyüklüğü, pH ve çözücü etkileri gibi faktörlere bağlı olarak incelenmesi yapılmıştır. Ekstraksiyon çalışmalarında elde edilen sonuçlar tablolar ve grafikler halinde verilmiştir. vic-Dioksim (5) bileşiğinin Li, Na, K, Ca, Ba pikratlann ekstrakte edilebilme % değerleri ve (6) bileşiğinin Cu, Cd, Pb, Hg, Ni, Zn pikratlann farklı pH değerlerindeki ekstrakte edilebilme % değerleri UV- Vis spektrofotometeresi ile ve gümüşün en iyi ekstrakte edilebildiği pH değerinde, farklı çözücü ortamında ikili katyon sisteminden seçimli olarak ekstraksiyon % değerleri AAS ile ölçülmüştür. Ayrıca (5) ve (6) bileşiklerinin farklı pH değerlerindeki gümüş pikratlann kloroform ve diklormetandaki % ekstraksiyon değerleri UV-Vis ve AAS ile belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : vic-Dioksim, Mononükleer Kompleks, Ekstraksiyon, Dağılma Oram, UV-Vis spektrofotometresi, AAS VII
Özet (Çeviri)
The Synthesis, Characterization and Investigation of Extraction Properties of A New vic- Dioxime, Containing Macrocyclic Group, and It's Mononuclear Ni(II) Complex. In this study a new vic-dioxime l,3-Bis(benzo-7,10,13-trithia-l,4-dioxa cyclopentadecane)-2-thia oxa-4,5-Bis(hydroximino)imidazole shown as (5) and it's (LH2) compound and mononuclear nickel from of this compound, [Ni(LH)2], are synthesized(6). The structures of these compounds are characterized by elemental analysis, IR, 'H-NMR, 13C- NMR and Mass spectral data. Alkaline, alkaline earth, transition and heavy metals' extractions from aquous media with the compounds (5) and (6) are investigated depend on their donor atom type, cation size, pH and solvent effects. The results obtained in the extraction studies are given as tables and graphics Li, Na, K, Ca, Ba pictrates of vic-dioxime (5) compound, the extractability values %, and Cu, Cd, Pb, Hg, Ni, Zn picrates of the compound (6), the extractability values % are measured by UV-Vis spectrometer and at the best extractability pH value of Ag existing different solvent, extraction from dual cation systems, selectively, % values are measured by AAS. Furthermore, % extraction values of Ag picrates of the compounds (5) and (6) in chloroform and dichlorometan at different pH values are determined by UV-Vis and AAS. Key Words : vic-Dioxim, Mononuclear Complexes, Extraction, Distrubtion Ratio, UV-Vis Spectrophotometer, AAS. VIII