Diyarbakır koşullarında bazı nohut (cicer ariettinum L.) çeşitlerinde sulamanın bitkisel ve tarımsal özelliklere etkisi
The Effects of irrigation on agronomic and morphological characters of chickpea (cicer ariettinum L.) grown in Diyarbakır conditions
  1. Tez No: 106514
  2. Yazar: AYŞE NARİN KALANDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
n öz J\)0*£tty YÜKSEK LİSANS TEZİ DİYARBAKIR KOŞULLARINDA BAZI NOHUT (Cicer arietitmm L.) ÇEŞİTLERİNDE SULAMANIN BİTKİSEL VE TARIMSAL ÖZELLİKLERE ETKİSİ. AYŞENARİNKALENDER DİOEÜNİVERSnESİ EENBİLİMLERİENSTİTÜSÜ TARLABİIKİLERİ ANABİLİMDALI Danışman; Prof. Dr. Doğan SAKAR Yi 2001 Sayfe: 102 Bu çalışma sulamanın 12 nohut çeşidinin bitkisel ve tarımsal özelliklere etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Deneme 2000 yılı yaz yetiştirme sezonunda, Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesinde yürütülmüştür. Ekilişler bölünmüş parseller deneme desenine göre 4 tekrarlamak olarak yapılmıştır. Gözlemler 36 bitkisel ve tarımsal karakterler üzerinden alınmıştır. Sulama uygulaması verim ve verim komponentlerini yağışa dayalı uygulamaya göre önemli ölçüde arttırmıştır. Sulama ile çiçeklerime zamanı % 0.0- 8.8, olgunlaşma zamanı % 0.8 -7.2, bitki boyu % 5.6-25.4, birincil dal sayısı % -2.1- 50.0, ikincil dal sayısı % -24.4-128.5, toplam bakla sayısı % 42.1-108, toplam biyolojik verim % 52.6-100.7,parsel tane verim % 68.3-168.8 hasat indeksi % 9.0- 52.5 arasında artmıştır. Yaprak büyüklüğü, yapraktaki yaprakçık sayısı, tane büyüklüğü ve bakla büyüklüğü sulama uygulaması ile artmış fakat protein oranı azalmıştır. Anahtar Kelimeler : Nohut (Cicer arietinum L.), Sulama, Verim, Verim Komponentleri
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT MASTER THESÎS THE EFFECTS OF IRRIGATION ON AGRONOMIC AND MORPHOLOGICAL CHARACTERS OF CHICKPEA {Cicer arietinum L.) GROWN IN DİYARBAKIR CONDITIONS AYŞE NARİN KALENDER DEPARTMENT OF FIELD CROPS INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCİENCES UNIVERSITY OF DİYARBAKIR Supervisor: Prof. Dr. Doğan SAKAR Year: 2000 Page: 102 This study was conducted to determine e effect of irrigation on some agronomical and morphological characters of 12 chickpea cultivars. The experiment was conducted at Faculty of Agricultural Dicle University, in Diyarbakır. The cultivars sown in a randomised complete block design with for replications. Observation were recorded on 36 morphological and agronomic characters. Application of irrigation increased significantly the yield and its components, 0.0-8.8 % days to 50 % flowering time, 0.8-7.2 % days to maturity, 5.6-25.4 % plant height, 2.9-50.0 % number of primary branches, -24.4-128.5 %number of secondary branches, 42.1-108.0 % total number of pod Per plan, 68.3-168.8 % grain yield of decar, 52.6-100.7 % biological yield and 9.0-52.5 %harvest index. Leaves size, leaflets per leaf, seed size and pod size were increased with irrigation application. However protein content in grain decreased. Key word: Chickpea {Cicer arietinum L.), Irrigation, Agronomic Characters, Morphological Characters.