İlköğretim I. kademe sınıf düzeninin sağlanmasında öğretmen özelliklerinin etkisi
The effect of teachers characteristics in providing classroom discipline in primary schools
  1. Tez No: 106716
  2. Yazar: AYSEL DEMİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
ÖZET Bu araştırmada; ilköğretim okulları I. kademede sınıf düzeninin sağlanmasında öğretmen özelliklerinin etkisi belirlenmeye çalışılacaktır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma anketleri Karadeniz Ereğli sınırları içerisinde 3'ü özel olmak üzere 18 ilköğretim okulundaki I. kademe öğretmenlerine ve 4., 5. sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Okullar tesadüfi örneklem yoluyla seçilmiş, 155 öğretmen ve 1735 öğrenci üzerinde uygulama yapılmıştır. Her iki anket formu da iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kişisel bilgiler ve bağımsız sorular, ikinci bölümde ise bağımlı sorular yer almakta; her iki anket formunun ikinci bölümünde 3 5 'er soru bulunmaktadır. Bu çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm“Giriş”, ikinci bölüm“İlgili Yayınlar”,üçüncü bölüm“Yöntem”, dördüncü bölüm“Bulgular”, beşinci bolüm bulguların yorumlandığı“Tartışmalar”, altıncı bölüm“Sonuçlar”, yedinci bölüm ise“Öneriler”başlığı altındadır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda; sınıf- düzeninin sağlanmasında öğretmen özelliklerinin etkisi belirgin farklılıklarla ortaya çıkmaktadır. Araştırmanın bazı önemli sonuçlan şunlardır: çok sert öğretmen davranışları büyük bir çevre tarafından kabul görmemekte, disiplinin sağlanması açısından öğretmenlerden pozitif yaklaşımlar beklenmektedir. Öğretmenin alamna hakim ve tecrübeli olması sınıf disiplinini sağlamayı kolaylaştırabilmektedir. Araştırmanın bazı önerileri şunlardır: Öğrencilerinizi tanıyın, onlara karşı '.? sert bir yaklaşım izleyin, tutarlı olun,kurallan adilce uygulayın, öğrenciler. ayrım yapmayın, dersi yöntem-teknik ve materyal açısından zengin tutun,.'kim olun. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research“The Effect Of Teacher's Characteristics In Providing Classroom Discipline In Primary Schools”will be tried to be emphasized. Survey method has been used.. Research surveys were made by primary school teachers and 4 th and 5 th grade students in 21 primary schools ( 3 of them were private others were publics schools ) in Karadeniz Ereğli. Both survey forms have two parts. In the first part personel information and independent questions are included, However, the second part involves dependent questions. There are 35 questions in the second part of both forms. This research has 7 parts;“Introduction”,“ Related Books and Articles”,“Method”,“Findings”,“Discussion”,“Results”and“Proposals”. After the evaluations, the effect of teacher characteristics in providing classroom discipline are obvious. ; The important results of this research are rigid teacher behaviours are not accessed by the environment and teacher are expected to behave in a positive manner. Teacher's subject knowledge and his/her experience reduces the discipline problems in the classroom. Research's proposals are; know your students, be sweet rigid in your attitudes toward them, be consistent, be fair, don't take any side, enrich the lessons by using trials and techniques and know your subject well. IV