Yalın yönetim ve çelik sanayinde bir uygulama
Lean management and a practice in steel sector
- Tez No: 106717
- Danışmanlar: PROF.DR. MİNA ÖZEVREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Sanayi devrimi ile birlikte üretim toplumu haline gelen insanlık en üretken, en verimli ve en kaliteli üretim yapan işletmeleri oluşturmak için Taylor'la başlayan çeşitli yönetim modelleri uygulamışlardır. Her yönetim modeli bir öncekinde mevcut aksaklıklara göre daha iyi olmayı hedeflemiştir. Ancak hiçbirinin hedefi yalın yönetimde olduğu gibi mükemmellik olmamıştır. Toyota' da Taiichi Ohno tarafından başlatılan ve geliştirilen sonrada tüm dünyayı saran yalın yönetim; en etkili, en verimli, sıfır hata ile çalıban ve her alanda israf ile amansız bir mücadele vfererek mükemmelliğe odaklanan, bir yönetim felsefesedir. Otoriteler tarafından günümüz ve gelecekteki ipletmelerin alternatifsiz tek yönetim şekli olarak düşünülen yalın yönetim, ülkemizde yeni yeni tanınmaya ve uygulanmaya başlamış, uygulanan şirketlerde de kısa sürede önemli atılımlar yapılmasını sağlamıştır. Bu çalıbmada dünyada ı özellikle gelişmiş ülkelerde vazgeçilmez olan yalın yönetim anlayışı incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ilk iki bölümünde yalın yönetim kavramı, tarihsel süreç içindeki gelişimi ve ijkeleri klasik yönetim ile karşılaştırmalı olarak anlatılmıştır. Kuramsal kısmın son bölümü olan üçüncü bölümde yalın yönetimin Dünya' daki ve J'ürkiye'deki uygulamaları incelenmiştir. Dünya' daki yalın yönetim uygulamaları üç büyük endüstri lan ve globalleşen dünyada üç ana ekonomik birliği temsil edecek olan Amerikan, Alman ve Japon endüstrileri incelenerek ve karşılaştırılarak, Türkiye'de ise yalm yönetim uygulayan iki büyük şletme ve bunların yalm yönetimle elde ettikleri kazançlar kısa olarak anlatılmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında ise 1997 yılında yemden yapılanan ve yalm yönetim ile tanışan, demir-çelik sektöründe faaliyet gösteren Assan-Hyundai Çelik Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. i ncelenerek yalm yönetimin işletme performans üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmalar göstermiştir ki yalm yönetim her tür israfı azalttığı için gerek karlılık ve satıp rakamları gibi finansal kriterler bakımından, gerekse verimlilik, hatalı ürünlerdeki azalma gibi Snansal olmayan kriterler bakımından işletme performansına olumlu katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Human being that become a society of manufaction by the industrial revolution, apply me various management models begins with Taylor, in order to compose the enterprises which makes the most productiveand the best qualified manufacture. Each management model gets to be better according to the present limbings. But none of them has an aim of perfection in the lean management. Lean management which is started and developed by Taiichi Ohno d then wraps all arround the world is a management philosophy which struggles in every field that is the most effective, most productive and works correctly. Lean management - that is the only management model of present and future according the authorities - is newly known and practised in our country and acquired important attacks a short time in those companies which adapted this to themselves. In this work, it is tried to exaniining the most important system - lean management - it the world especially in the ieveloped countries. In the first two part of the work, the concept of lean management, it's process during the rtorical period and it's principles are explained with a comparision of classical management. In the third part which is the last part of institutional section, the practicing of lean management in the World and in Turkey are examined. In Lean Management applications in c World, American Industry, Japan Industry and German Industries are defined and compared with each other where they are the representatives of the three biggest economic union. In Turkey two big companies in which Lean Management is applied are defined shortly with their ;ains after Lean Management. In the application part of the work, The Assan-Hyundai Çelik Ürünleri Sanayi.Tic. AŞ's which was reconstructed in 1997 and met the Lean Management and work well in iron-steel ctor - enterpriser performance of lean management is examined.