Psikolojik danışma ve rehberlik öğrencilerinin boyuneğici davranış ve depresyon düzeylerinin incelenmesi
Studing between the levels of submissive behavior and depression among psychological counseling and guidance liniversity students
  1. Tez No: 106744
  2. Yazar: BÜLENT KORKMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMAİ TUZCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
oz Bu araştırma, boyuneğici davranış ile depresyon arasındaki ilişkiyi, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Öğrencileri örnekleminde, bazı sosyo- demografik değişkenlerle birlikte incelemeyi amaçlamıştır. Örneklemi, 303 kız ve 227 erkek olmak üzere toplam 530 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Verilerin elde edilmesinde, Beck Depresyon Envanteri (BDE), Boyuneğici Davranışlar Ölçeği (BEDÖ) ve araştırmacının hazırladığı Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi, bağımsız grup t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson çarpım moment korelasyon katsayısı teknikleri kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study investigated whether the relations between the level of depression and the level of submissive behavior among college students of Psychological Counseling and Guidance and the differences among the students were examined by the levels of depression and submissive behavior according to socio-demographical variables. The sample of the study included 303 females and 227 males, total 530 college students of Psychological Counseling and Guidance. The data were collected by using the Beck Depression Inventory (BDI), the Submissive Acts Scale (SAS) and a questionnaire prepared by the researcher. The data were statistical analyzed by t test, one-tail variance analysis (ANOVA) and Pearson product moment correlation techniques.