Türkiye'de özel finans kurumları açısından leasing işlemleri
Leasing operations from the point of interest-free finance institutions in Turkey
- Tez No: 106772
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSİ SEVİĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Genel olarak kiralama; bir malı kiraya veren ve kiracı olmak üzere daha önceden belirlenmiş bir kira bedeli üzerinden iki taraf arasında yapılan anlaşma olarak tanımlanır. Ancak bizim çalışma konumuzu oluşturan kiralama bu anlamı dışında bir yatırım malının mülkiyetinin finansal kiralama şirketinde kalarak belirlenen kiralar karşılığında kullanım hakkının kiracıya verilmesi ve sözleşmede belirlenen değer üzerinden sözleşme süresi sonunda mülkiyetin kiracıya geçmesini öngören bir finansman yöntemi olarak incelenmiştir. Başlangıçta üretici veya aracı şirketler tarafından pazarlama olarak görülen kiralama işlemleri II. Dünya Savaşı sonrasında yeni bir finansman yöntemi olarak ortaya çıkmıştır. Bugünkü anlamda ilk kiralama şirketi 1952 yılında ABD'de kurulmuştur. ABD'de uygulanmaya başlanan bu sistemin Avrupa' daki gelişimini 1960 yılında İngiltere, 1961 yılında Fransa ve İtalya izlemiştir. Federal Almanya'da ise ilk finansal kiralama şirketi Amerikan- Alman ortaklığı olarak 1962 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Finansal kiralamanın gelişmiş ülkelerdeki yaygın uygulaması, gelişmekte olan ülkelere de yansımış, özellikle son yıllarda bu ülkelerdeki finansal kiralama şirketlerinin sayısı ve kiralama ile yapılan yatırımların yüzdesinde önemli artışlar kaydedilmiştir. Ancak bu yatırımlar, sektörler itibariyle gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler arasında farklılık yaratmaktadır. Finansal kiralama yoluyla yapılan yatırımlar gelişmekte olan ülkelerde daha çok tarımsal sanayi, otomobil, bilgisayar, büro donanımları üzerinde yoğunlaşmaktadır. Kiralama yoluyla yapılan yatırımların bu alanlara kaymalarının başlıca ve en önemli nedeni finansal kiralama şirketlerinin ancak küçük ve orta boy işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek finansman yapısına sahip olmalarından kaynaklanmaktadır. Finansal kiralama yoluyla yatırımların finansmanı yatırımcıya vergi avantajı, %100 finansman sağlaması, sözleşme süresi sonunda kiralanan mala sahip olma hakkı, yatırım teşvikinden yararlanma, kredi olanaklarının saklı kalması, kullanılan teknolojiyi yenileme ve taraflarca ödeme dönemlerinin belirlenebilmesi gibi özellikleriyle her türlü yatırımmalının kiralanmasına olanak tanır. Bilindiği gibi ülkemizde iç tasarrufların yatırımları karşılayacak.' düzeyde olmaması, sermaye piyasasının yeterli gelişmeyi gösterememesi ve diğer yandan kredi faizlerinin yüksek olması gibi ekonomik ve mali yapıdaki aksaklıklar yatırımları olumsuz yönde etkilemektedir. Gelişmekte olan ülkelerin ortak sorunlarından birisi de, orta ve uzun vadeli kredi kaynaklarının yetersiz olmasıdır. Sermaye piyasası gelişmiş ülkelerde, uzun vadeli bir finansman aracı olarak bilinen tahviller, ülkemiz gibi enflasyonun yerleştiği ekonomilerde bono gibi kısa vadeli finansman işlevi gördüklerinden, şirketler orta ve uzun vadeli kaynak sağlamakta güçlük çekmektedirler. Bu nedenle, öz kaynakları yeterli olmayan ve kredi sıkıntısı çeken yatırımcılar tarafından finansal kiralamanın ilgi ile karşılandığını görmekteyiz. Ancak finansal sorunlarını en uygun biçimde çözmeye çalışan şirketlerin bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayışları ilk yıllarda gelişimin yavaş olmasına neden olmuştur. Finansal kiralamanın tabana yayılmasının bazı durgun sektörlere canlılık getireceği ve sonuçta ekonomik büyümeyi hızlandıracağı, aynı zamanda finansal darboğaz nedeniyle düşük seviyede seyreden yatırımların bu yolla hızlanması ve arz yetersizliğinden kaynaklanan enflasyonist baskıların ortadan kaldırılmasına katkıda bulunacağı söylenebilir. Özellikle finansman sıkıntısının üretimi kısıtlayıp, talebin karşılanamadığı pazarlarda piyasanın canlanmasını sağlama ve üretken yatırımları arttırmak yönünden finansal kiralama oldukça etkin bir finansman yöntemi olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: It is a known fact that in a financial system which plays an important role as a sub system and complementary component of economy, there always exists corporations which constitute the ground for the ones who demand and supply funds. While primitive economies have simple and limited financial systems, contemporary economies have complex and distinguished structures. To regulate the markets and institutions in a financial system which is made of different financial tools, financing corporations and complex structured corporations, requires a great deal of work. It is strongly believed that changing the types of the purchaced and sold items in the markets, prolonging the financial terms, increasing the type and the number of the financial coprorations will bring the financial improvement. Money and capital markets are the main players of the contemporary economies. In the money markets, supply and demand of the short term funds come across. Whereas long term funds are considered for supply and demand in the capital markets. These two different markets are used to to equalize the investment in Economy and to allocate the funds equally for the institutions. This organized structure is greatly encouraged by the government. To meet the criterieas discussed above, for the first time in our Country, capital market law dated as 28/07/1981 and numbered as 2499 is brought into force. In addition to that with the inspiration from the leasing contract made between Anglo Amerikan and European countries, private finance corporations agreement(16/12/1983- 83/7506) is accepted. Following these progresses“Financial Leasing Law(10/06/1985-3226)”is brought into our national Law system in the form of an independent contract. %. «1The main reason of this paper is to state the importance of financial leasing activities in the development of the country when used as encouraging investment measure. Our thesis named“Leasing operations from the point of private finance corporations in Turkey”is formed of three sections: First section explains the come out and development of leasing in the world and how it is applied in the developing countries. In the second section, practices of leasing in Turkey is explained. It is examined from the point of weighted legal arrangements. Leasing operations are compared between the private finance corporations and other leasing companies. The third and the final section describes the problems arouse because the current legal arrangements were made before the leasing concept is brought into the real life. Also the problems sourced from the Financial Leasing Law and misuse of Leasing are argued with several suggestions. Basically Leasing is a long-term rental agreement, and a form of secured long-term debt. There are two parties taking part in the rental aggrement, lessee and the lessor. The lessee is the person who pays rent to the lessor for the right to use the assetThe lessor is the person who hires out, lets or leases the asset and receives rent for it. The researches made about leasing exposed that leasing practices in USA which has the most powerfull Leasing Industry in the world shows big differences between the practices in Turkey especially in the areas of subjects under discussion and accounting standards. The research shows that because of the diversity in the practices Turkey has a primitive and restrictive leasing market as far as the subjects under discussion is concerned. Whereas the leasing market in USA has a really complicated structure. Financial Leasing in Turkey is considered as a new method when compared with other traditional forms of financing. Financial Leasing is a compund of mid termed investment credit, rent and instalment sale. But it shows a different characterictic in its own When ~!~>«if.".«.»-'-^compared with three of these methods. In Turkey it is mostly known as a financial method which is apt for the use of mid termed credit While the Leasing sector is offering many advantages, it has some problems arising from the insufficient law infrastructure, not well defined and incapable methods in the practical life. Among these problems the ones belonging to the infrastructure constitute the biggest problems against the Leasing Sector. Leasing sector in Turkey is yet in the climbing edge of it life cycle. The Leasing services offered is not speacialized yet and carries mostly the standard and simplest chracteristics. With the progress and changes in the structure of related law and finance, and increase in competition, Leasing services offered will be more flexible, creative and customer oriented products. Leasing sector started its practices in Turkey in a more fortunate way when compared with other sectors as far as the subject under discussion is concerned. But the same subject under discussion created some problems. Since the laws for leasing are established and brought into force before Leasing is practiced in the real life, it took some advantages of it and made a big leap. But since 1985, after it is publicized in the natioanl official paper there is no changed made in the content of it. 16 years ago formed law has naturally lost its sufficiency and flexibility. Its usability stayed limited. For mis reason insufficient subjects under discussion restricts the sector as well. For this reason all the subjects in the law should be reviewed and reformed in order to be competitive in the world market. In addition, all the corporations in Turkey who have the right to do Leasing such as investment banks, financial leasing companies and private finance institutions are subject to the same regulations. ÖFK's who collected deposits with the promise of participation to the profit/loss and did not promise any profit and ratio over the profit for the collected fund have great advantages over other leasing corpoarations in banking operations as far as the pricing and branch network is concerned. They can also fund other leasing institutions by the^ay of other leasing instruments(murabaha, mudaraba vs...) they own from time to time.