Müfredat laboratuvar okulları denetim esaslarının uygulama düzeyinin değerlendirilmesi (Diyarbakır ili örneği)
An Assessment of the actualization level of supervisory principles implemented in the curriculum laboratory schools (the case of Diyarbakır province)
  1. Tez No: 117490
  2. Yazar: HASAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN BURGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu araştırma, Müfredat Laboratuar Okullarında uygulanan denetim esaslarının uygulama düzeyine ilişkin öğretmen, yönetici ve denetçi görüşlerini almak ve bu görüşlere dayalı olarak Müfredat Laboratuar Okulları Denetim Esaslarının etkililik ve verimliliğini artırmaya yönelik öneriler geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2001- 2002 öğretim yılında, Diyarbakır ilindeki ilköğretim okulu olan sekiz Müfredat Laboratuar Okulunda görev yapan öğretmen, yönetici ve“Müfredat Laboratuar Okulları Denetim Grubu”nda bulunan ilköğretim denetçileri oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, söz konusu evrenden seçilen 212 öğretmenden, evrende bulunan bütün okul yöneticilerinden (30 kişi) ve Müfredat Laboratuar Okullarının denetiminden sorumlu üç ilköğretim denetçisinden anket yoluyla alınan görüşlerden elde edilmiştir. Anket iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde toplam 29 madde bulunmakta ve ikinci bölümde açık uçlu bir soru bulunmaktadır. Verilerin çözümlenmesi, frekans (f), aritmetik ortalamalar (X) ve t- testine göre yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; aritmetik ortalamalar kullanılarak deneklerin anket maddelerine katılma düzeylerine bakıldığında, öğretmenlerin anketin 29 maddesinden 4. maddesine (İlköğretim denetçileri, okul-üniversite işbirliğini geliştirmek için çaba göstermektedir)“hiç,”diğer bütün maddelere“az”düzeyde katıldıkları; yönetici-denetçi grubunun anketin 1. maddesine (İlköğretim denetçileri, Müfredat Laboratuar Okulları ile ilgili Bakanlık tarafından çıkarılan yasal metinlerin uygulanıp uygulanmadığını denetlemektedir), 2. maddesine (İlköğretim denetçileri, MLO' nun zayıf ve güçlü yanlarını saptamaktadır), 7. maddesine (İlköğretim denetçileri, OGYE' nin hazırladığı Yıllık Okul Gelişim Planını incelemektedir), ve 15.11 maddesine (İlköğretim denetçileri, MLO Modelinde öngörülen mekanların kullanılması konusunda rehberlik yapmaktadır)“orta”düzeyde, diğer maddelerin hepsine“az”düzeyde katıldıkları gözlenmiştir. Elde edilen bu bulgular; Müfredat Laboratuar Okulları denetim esaslarının uygulama düzeyinin“az”olduğunu; öğretmen ve yönetici-denetici gruplarının görüşleri arasındaki farkın, anketin 2. maddesi (İlköğretim denetçileri, MLO'nun zayıf ve güçlü yanlarını saptamaktadır), 7. maddesi (ilköğretim denetçileri, OGYE'nin hazırladığı Yıllık Okul Gelişim Planını incelemektedir) ve 26. maddesi (İlköğretim denetçileri, öğretmenlerin mesleki gelişimine katkıda bulunmaktadır) açısından önemli, diğer maddeleri açısından önemsiz olduğunu göstermektedir. Anketin açık uçlu maddesine gelen görüş ve öneriler ise; Müfredat Laboratuar Okulları Denetim Esaslarının bu okullarda görevli öğretmen, yönetici ve denetçilerce iyi bilinmesi; okullarda yapılan rehberlik ve denetim etkinliklerinin sürekli ve işlevsel olması; Müfredat Laboratuar Okullarında görevli denetçilerin, MLO modelini bilenlerden seçilmesi; MLO denetçilerinin sadece bu okullardan sorumlu olmaları; Müfredat Laboratuar Okullarında görevli öğretmen, yönetici ve denetçilerin görüş ve önerilerinin üst yönetimlerce dikkate alınması gereğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The purpose of this research is to obtain the opinions of teachers, school administrators and supervisors concerning the implementation level of supervisory principles at Curriculum Laboratory Schools, and to develop recommendations for enhancement of the effectiveness and efficiency of Supervisory Principles in Curriculum Laboratory Schools. The population of the research was comprised of the teachers and school administrators in eight Curriculum Laboratory Schools in Diyarbakır province, which have primary schools, and primary school supervisors charged in“Curriculum Laboratory Schools Supervision Group.”Data were obtained from the opinions of 212 teachers who were selected from the population, all school administrators in population (30 people), and three primary school supervisors who were charged for the supervision of the Curriculum Supervisory Schools in the province, through a questionnaire. The questionnaire has two parts. The first part includes 29 items, and in the second part an open-ended question is presented. The analysis of the data was carried out by taking frequencies (f), arithmetic means (X) and by applying t-test. According to the findings of the research; as the participation levels of the subjects were examined by means of arithmetic means, the teachers reported that they share the opinions in item 4 (supervisors show effort for developing school-university cooperation) at“never”level and shared opinions at all other items at“low”level, while administrator-supervisor group reported that they share the opinons in items 1 (supervisors control the implementation of legislatory statements issued by Minister/ of National Education concerning the Curriculum Laboratory Schools), item 2 (supervisors investigate the strong and weak aspects of CLS), item 7 (supervisors examine the annual school development plans prepared byIV School Development Execution Team) ve item 15 (supervisors supply guidance for utilization of spaces proposed in the CLS model) at“medium”level and the rest of the items at“low”level. These findings revealed the fact that implementation level of supervisory principles at Curriculum Laboratory Schools was“low,”and the difference between the opinions of teacher and administrator supervisor groups is significant in terms of the item 2 (supervisors investigate the strong and weak aspects of CLS), item 7 (supervisors examine the annual school development plans prepared by School Development Execution Team), and item 26 (supervisors make contributions to professional development of teachers) and while it is not significant in terms of the other items. The views and recommendations obtained through the open-ended question of the questionnaire revealed the need for having comprehension of Supervisory Principles in Curriculum Laboratory Schools in part of the teachers, school administrators and supervisors charged for these schools; continuous and functional guidance and supervision activities in schools; the selecting the supervisors charged for Curriculum Laboratory Schools among those who have better knowledge about the CLS model; assigning responsibility to CLS supervisors only for these schools; and taking opinions and recommendations of teachers, school administrators and supervisor charged for Curriculum Laboratory Schools into consideration in the part of upper administrative bodies.