Örgütün yapısal boyutları ve takım iklimine etkisi
Dimensions of organizational structure and its effects on team climate
- Tez No: 106892
- Danışmanlar: PROF.DR. HANDAN KEPİR SİNANGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Özet Yirminci yüzyılın sonlarında, takım çalışmaları birçok şirket tarafından uygulanan, son derece popüler bir kavram haline gelmiştir. Bir eğilim olarak yaygınlaşan takım çalışmaları, en bürokratik yapılardan, en organik, adokratik örgütlere kadar geniş bir yelpaze içinde görülebilmektedir. Buradan yola çıkarak, rutin ve standart işlerin bulunduğu, kontrol mekanizmasının yoğun işlediği ve karar vermenin tek bir noktada toplandığı merkeziyetçi bir örgütteki takımlarda, katılımcı ve yenilikçi birtakım ikliminin gelişme ihtimali var mıdır? Bu araştırmada, takım çalışmaları uygulanan örgütlerin yapıları ile takım iklimi arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma, iki ayrı firmada toplam 85 çalışan üstünde gerçekleştirilmiştir. Kendi kendini yöneten takımlar ile proje takımlarından toplanan veriler değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları, örgüt yapısını belirleyen faktörler ile takım iklimi arasında anlamlı bir ilişki bulamamıştır. Diğer örgüte göre daha merkeziyetçi olan şirketteki takımların, takım iklimi boyutlarının yüksek çıktığı görülmüştür.Burdan yola çıkarak, katılımcı ve yenilikçi bir takım iklimine sahip takımların, kendi içlerinde örgütün fonksiyonlarından ve yapısından bağımsız bir yapı oluşturdukları varsayımında bulunabiliriz. uı
Özet (Çeviri)
Abstract During the late twentieth century, teamwork has become a very popular concept, implemented by a large number of companies. As a trend, teamwork has find place in a very wide range of organizations from the most bureaucratic ones to organic, adhocratic networks. From that point of view, is it possible to see participative and innovative team climate in an organization that have a standardized work, routine tasks, high control over employees and centralized decision making? In this study, we want to investigate the relation between organizational structure and team climate. The research has been conducted on team members from two different companies. 85 team members were participated in the study. Data were collected from two kind of different teams (self managed and project teams). The overall results of the study showed that there was no significant relation between organizational structure and team climate. According to our findings, teams in a highly centralized organization than the other one evolved more innovative and participative team climate. This result indicates some evidence on teams that have shared and innovative climate, may develop their own internal structures, that is different from organizations main structure and functions.