Postmerger integration the ultimate change managemet challenge
Şirket evlilikleri sonrası entegrasyon -Köklü ve kapsamlı bir değişim yönetimi süreci
  1. Tez No: 106920
  2. Yazar: HERA ŞİGAHER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDEFHAN OĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
ÖZET İş dünyasındaki hızlı değişimler ışığında günümüz şirketleri hayatta kalabilmek ve ilerlemek için yeteneklerini, kaynaklarını, strateji ve sistemlerini geliştirme yolunda yoğun çaba harcamak zorundadırlar. Bu yükümlülüğün gerçekleştirilmesinde şirket birleşmeleri veya başka bir deyişle şirket evlilikleri yaygm bir yöntem haline gelmiştir. Hızlı ve uzun döneme dayalı büyüme arayışı ve tek basma elde edilemeyenleri birlikte gerçekleştirme ümidiyle şirketler, yoğun rekabetin yaşandığı, bilinçli ve profesyonel hizmet bekleyen tüketicilerle dolu global pazarlardaki değişimlere yanıt verebilme yolu olarak şirket evliliğini görmektedirler. Aslmda şirket evliliğinin kendisi başlıbaşına büyük bir değişimdir. Şirketleri birleşmeye iten nedenler pek çoktur, birbirlerini bütünleyici niteliktedirler, ve bazıları maliyet azaltma, bazıları da gelir artırımı sinerjileri hedeflerler. Sinerjilerin güçlü noktası ne olursa olsun anlaşmanın açıklanmasını takiben ortak koşul, her iki firmada da yumuşak bir geçiş süreci, yani birleşme sonrasında iki ayrı organizasyondan yeni bir firma kurabilme yönünde başarılı bir entegrasyon yönetimi gerçekleştirmektir. Birleşmenin başarısı, büyük ölçüde
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In view of a rapidly changing business environment, today's firms must devote greater efforts to enhance their capabilities, resources, strategies and systems for development and survival. Mergers have become an increasingly popular tool to meet this challenge. In pursuit for rapid and long-term growth, and hoping to accomplish together what they could not accomplish separately, companies consider mergers as a route to respond to changes in highly competitive and global markets with sophisticated customers. Yet the merger itself is a big change, regardless of the synergies projected. Merger motives are numerous and complement each other, emphasizing cost reduction or revenue enhancement. Wherever the stronger point of expected synergies lies, there is one common requirement once the deal is announced: managing a smooth transition process not only in one but two organizations - successful postmerger integration towards building one new organization. The