Kişilerin değerleri ile birlikte çalışmayı tercih ettikleri kişilerin özellikleri arasındaki ilişkiler
The Effects of values on the preferred characteristics of employee candidates to work with
- Tez No: 106979
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı, en az üniversite mezunu, işdünyasmda çalışan, bilgisayar ve internet kullanıcısı kişilerin değerleri ile, beraber çalışmayı istedikleri kişilerde, tercih ettikleri özellikler arasındaki ilişkileri araştırmaktır. Tercih edilen özellikler ile ilgili olarak seçilen örgütsel davranış konuları İşe Kendini Verme (Job Involvement) Diğergamlık/ Başkalarını Düşünme ve Sevme (Altruism), Nezaket/İncelik (Courtesy), Bireycilik-Toplulukçuluk (Individualism-Collectivism) tur. Değerler konusundaki literatür incelenip, değerler ve değerlerle ilgili diğer kavramlar ortaya konmuş ve iki adet değerler ölçeği geliştirilmiştir. İlk 20 madde yaşama dair sebep-sonuç ilişkileri ya da mekanizmalardan oluşmaktadır. Diğer 51 madde ise yapılması ya da yapılmaması önerilen ifadelerden, (ideal insan özellikleri) oluşmaktadır. Ölçeklerin içtutarlılık katsayıları: Değerler I (Mekanizmalar).79, Değerler II (öneriler: İdeal Kişisel Özellikler).92'dir. Araştırmada kullanılan Diğergamlık ile Nezaket Ölçekleri ilk kez Podzakoff&MacKenzie (1998) tarafından geliştirilmiştir. Diğergamlık Ölçeğine 2 madde eklenmiş ve içtutarlılık katsayısı.72 den.78'e yükselmiştir. Nezaket Ölçeğine iletişimde Nezaket davranışı ile ilgili 4 madde eklenmiş ve içtutarlılık katsayısı,65'ten.81'e yükselmiştir. İşe Kendini Verme Ölçeği Lodahl&Kejner (1965) ile Doğan(2001)'ın ölçeklerinden yararlanılarak, Araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Ölçeğin içtutarlılık katsayısı.69 olmuştur. Bireycilik-Toplulukçuluk ölçeği Yau-Fai Ho&Chi-Yue Chiu (1994)'nun makalesinden yararlanılarak geliştirilmiştir. İçtutarlılık katsayısı.64 olmuştur. Araştırmanın uygulama bölümüne 258 kişi katılmıştır. Denekler“Gönüllülük Esasıyla Örnekleme”yöntemi ile seçilmiştir. Data Analizinde SPSS programından yararlanılmıştır.Bulgulardan en önemlisi şudur: İşe Kendini Verme, Diğergamlık.Nezaket ölçeklerine verilen yanıtlarla Bireycilik tercihleri arasındaki ilişki istatistiksel olarak manidardır. Toplulukçuluk ile ilgili olabileceği düşünülen diğergamlık, nezaket gibi değerlerle bulgulara göre bireyciliğin ilişkili olması, insanların toplulukçu değerleri bireycilik ile beraber aynı anda benimseyebildiklerini ortaya koyan, literatürdeki araştırmaları desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The aim of this study was to investigate the effect of values on the preferred characteristics of employee candidates to work with. These characteristics were job involvement, altruism, courtesy and individualism-collectivism. The literature on values has been reviewed and value-related concepts has been described. A value scale was developed pertaining items about the Values I: basic mechanisms (cause&effect relationship) of life; and Values II: recommendations (ideal behaviours&characteristics of humanbeing). Reliability Coefficients are: Values I (Mechanisms).79, Values II (Recommendations).92. Altruism and Courtesy Scales used in this study were first developed by PodzakoffS MacKenzie(1998). 2 items for altruism have been added to the Altruism scale and reliability coefficient of the scale increased from.72 to.78. 4 items related with communication have been added to the Courtesy Scale with an increasing reliability coefficient from.65 to 81. Job Involvement Scale has been developed from the scales of Lodahl&Kejner (1965) and Doğan(2001) including additions by the Researcher. Reliability Coefficient is.69. Individualism&Collectivism Scale has been developed from the article of Yau-Fai Ho&Chi- Yue Chiu (1994) Reliability coefficient is.64. 258 person selected by“convenience sampling”method, joined to the research. SPSS program has been used for data analysis.vu The most important findings of the study were as follows: Individualism scores were significantly correlated with job involvement, altruism and courtesy scores. The study underline the fact that individual values are quite important in preferring characteristics of the persons to work with, which is in accordance with some research findings in literature.