Nezihe Muhittin'in hayatı ve romanları üzerinde bir inceleme
A Study of Nezihe Muhittin's life and her novels
  1. Tez No: 107000
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Nezihe Muhittin, masal, hikaye ve roman türlerinde eserler vermiş Cumhuriyet dönemi yazarlanmızdandır. Nezihe Muhittin, yaşadığı dönemde tanınmış bir sanatçı olmasına rağmen sonraki dönemlerde unutulmuştur. Nezihe Muhittin'in hayatı ve sanatı hakkındaki bilgi ve değerlendirme eksikliği edebiyat tarihimiz açısından büyük bir boşluk oluşturmaktadır. Araştırmamız bu boşluğu doldurmak için yapılmıştır. Araştırmamızın Nezihe Muhittin'in hayatını ve romanlarını kapsamaktadır. Araştırmamızın ilk bölümünü, Nezihe Muhittin'in hayatına ayırdık. İkinci bölümde Nezihe Muhittin'in romanlarını yapı açısından inceledik. Araştırmamızın bu bölümünde romanların dil ve anlatım özellikleri de incelendi. Çalışmamız sonuç ve bibliyografya ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nezihe Muhittin is one of our Republic period auther, who gives her works about fairy tale, story and novel. Nezihe Muhittin, although she is a known artist in her time, has been forgotten. The lack of information about her life and art is a problem for our literature history. Our research is important to overcome this problem. Our research is includes the life of Nezihe Muhittin and her novels. The first section of our research is about Nezihe Muhittin's life. And in the second section, we have examined Nezihe Muhittin's novels about structure. In the last section of our research, the language of novels and expression properities are also examined. Our work ends with the result and the bibliography. n