MIS strategies approach to university education
Üniversite eğitiminde bilgi sistemi yönetim stratejisi yaklaşımları
  1. Tez No: 107013
  2. Yazar: AYŞEGÜL TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YALNIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bilgi yönetimi stratejileri bir kurumun başarısında çok önemli bir rol oynamaktadır. Stratejinin hazırlanmasındaki amaç o kurumdaki etkinliği ve verimliliği arttırmaktır. Bu stratejinin oluşturulmasını teknolojik gelişmeler belirler. Konulan hedeflerin gerçekçi olması ve zamanında tamamlanması sistemin dinamikliğini sağlamaktadır. Bu tezde uygulama alanı olarak bir üniversite seçilmiştir. Stratejinin temel hedefleri üniversitenin nitelikli bir eğitim verebilmesi ve uluslararası standartlara sahip olmasıdır. Bilgi yönetimi stratejileri çalışması hazırlanırken, üniversitenin misyonu, vizyonu, amaç ve hedefleri temel alınıp bu hedef ve amaçlar çerçevesinde uygulama alanları belirlenip, bu alanlarda yapılması gereken çalışmalar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IT strategies play a major role in the success of an institution. The objectives of these strategies are to create an environment, which facilitates the effective and efficient use of information technology in support of the institution's activities. The technological advancements determine the core of these IT strategies. The principles that are targeted must be attainable and able to be realized in a suitable time frame. This study has selected a university as a particular application field. The major target of this IT strategy is to enable the university to provide high-quality education and maintain international standards and credibility. The range and quality of IT services and facilities available has to do with the university's mission, vision, principles programs and the targets that have been set to be achieved.