Onthe Possibilities and constraints of new regionalism in the Middle East
Ortadoğu'da yeni bölgeselleşmenin olanak ve sınırları üzerine
  1. Tez No: 107014
  2. Yazar: ZEYNEP ARIKANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KİRİŞÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
KISA ÖZET Bu çalışma Ortadoğu'da yeni bölgeselleşme hareketinin imkân ve zorluklarım analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temel savı gerek geçmişteki, gerekse şimdiki bölgesel örgütlerin daha çok eski bölgeselleşme şemalarının özelliklerini taşıdıklarıdır. Bu tez çalışması, üç ana başlık altında, bölgeselleşme teorisi ile dünyada ve Ortadoğu'da bölgeselleşme deneyimi, yine Ortadoğu'da yeni bölgeselleşme hareketinin başlamasını sağlayan değişiklikler ve bu bölgede yeni bölgeselleşmenin başarıya ulaşamamasının altındaki sebeplerin analizini yapmaktadır. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT On the Possibilities and Constraints of New Regionalism in the Middle East by Zeynep Ankanlı This study aims to analyse the possibilities and constraints of new regionalism in the Middle East. The main hypothesis is that both past and present forms of regional organizations have the features of old regionalism schemes. In three main chapters, this thesis offers an analysis of theory and practice of regionalism both in the world and the Middle East; the experience of regionalism in the region; the changes stimulating the emergence and the growth of new regionalism in the region and; the factors that stand behind failure of new regionalism. 11