Directed forgetting in eating disorders
Yeme bozukluklarında unutmaya yönlendirme
- Tez No: 107024
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
KISA ÖZET Yeme Bozukluklarında Unutmaya Yönlendirme Ceren Duran Tokdemir Bu çalışmanın amacı, yeme bozukluklarında seçici bilgi algılamasını araştırmaktı. Anormal yeme tutum ve davranışları olan bireylerde, yeme ve vücutla ilgili bilgi için oluşabilecek taraflı hafıza, unutmaya yönlendirme paradigması kullanılarak incelendi. Kırk beş kız üniversite öğrencisine, 60 tane kelime (nötr, olumlu,olumsuz) gösterildi. Her kelime gösterilirken, katılımcılar, o kelimeyi hatırlamaları (H) ya da unutmaları (U) yönünde komut aldılar. Ancak, daha sonra, verilen komutlardan bağımsız olarak tüm kelimelerden serbest çağrışım ve tanıma testleri oldular. Standart unutmaya yönlendirme etkisi, iki grupta da tüm kelime çeşitleri için görüldü. Ancak, yeme bozukluklarının kognitif teorileri doğrultusunda yapılan tahminlerin aksine, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında anormal yeme tutumları olan deneklerde yemek, biçim/ağırlık ve vücutla ilgili kelimeler (olumlu veya olumsuz) için seçici hafıza üstünlüğü görülmedi. İki grup arasında, hem hatırla (H) hem de unut (U) durumunda hiçbir kelime çeşidi için hafıza farkı görülmedi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Directed Forgetting in Eating Disorders by Ceren Duran Tokdemir The aim of the present study was to investigate selective information processing in eating disorders. The directed forgetting paradigm was employed to examine the presence of a memory bias for food and body related information in individuals with abnormal eating attitudes and behaviors. Forty-five female university students were exposed to 60 words comprised of equal numbers of neutral, positive, and negative words and were instructed either to remember or forget each word. Then, they performed free recall and recognition tests for all words, irrespective of initial instructions. The results of the study replicated the standard directed forgetting effect for all word types, across all groups of participants. However, contrary to predictions based on cognitive models of eating disorders, participants with abnormal eating attitudes did not show selective memory advantage for food, body, and shape words (positive or negative), compared to controls. There was no group differences in both 'remember' (R) and 'forget' (F) condition, for any word group, on either recall or recognition tests of memory. IV