Radical constructivism in science education
Fen eğitiminde radikal inşacılık
- Tez No: 107023
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL IRZIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Fen Eğitiminde Radikal İnşacılık Ebru Zeynep Aktürk-Muğaloğlu Radikal inşacılık, inşacı (constructivism) yaklaşımın yaygın bir çeşididir. Önde gelen temsilcisi Ernest von Glasersfeld tarafından gelenek dışı bir bilme ve öğrenme kuramı olarak ileri sürülmüştür. Tezimde, öncelikle, von Glasersfeld' in bilgi kavramını, bilimsel bilgi kavramını ve bunların fen eğitimindeki etkilerini tartışıyorum. Sonra, radikal yapısallaştırıcılık teorisini aşağıdaki sorular ışığında eleştirel olarak inceliyorum: 1. Radikal inşacılık, geçerli bir bilgi ve bilimsel bilgi teorisi sunuyor mu? 2. Radikal inşacılık, bir öğretim ve öğrenim teorisi olarak fen eğitiminin temel amaçlarını karşılayabiliyor mu? Sonuç olarak, inşacılığın sadece geleneksel bilgibilimine zayıf bir alternatif oluşturduğu değil, aynı zamanda da bir öğrenme kuramı olarak fen eğitiminin temel amaçlarını da karşılayamadığı sonucuna varıyorum.
Özet (Çeviri)
Radical Constructivism in Science Education by Ebru Zeynep Aktürk-Muğaloğlu Radical constructivism is a popular version of constructivism. It is introduced as an unconventional approach to knowing and learning by its leading representative Ernest von Glasersfeld. In my thesis, first, I present von Glasersfeld' s conception of knowledge in general and scientific knowledge in particular and their implications for science education. Then, I critically examine the radical constructivist theory in the light of the following questions: 1. Does radical constructivism present a valid theory of knowledge and scientific knowledge? 2. Can radical constructivism fulfill the main aims of science education as a theory of learning and teaching? Finally, I conclude that radical constructivism is not only a poor substitute for traditional epistemology but also fails to meet the main objectives of science education as a theory of learning and teaching.