In Search of the elusive other: The biographer and the subject
'Öteki' yi ararken: Biyografi yazarı ve konusu
  1. Tez No: 107025
  2. Yazar: AYŞE RANA TEKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. CEVZA SEVGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyografi, Biography
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET“Ötekf'yi Ararken: Biyografi Yazarı ve Konusu Ayşe Rana Tekcan Bu tez biyografi yazarının konusu olarak seçtiği kişinin yaşamını kağıt üzerinde yeniden yaratmaya çalışırken izlediği yolları incelemektedir. Biyografi yazarının kullandığı anlatım stratejileri kendisinin ve konusunun arasındaki zaman bakımından ”uzaklık“ esas alınarak incelenebilir. Bu uzaklığa göre biyografiyi üçe ayırmak mümkündür: yazarla konu aldığı kişinin birbirlerini şahsen tanıdğı biyografiler; yazarın konu aldığı kişinin yakın çağdaşı olduğu ama onu tanımadığı biyografiler; yazarla konu aldığı kişi arasında yüz yıldan fazla uzaklık olan biyografiler. Benzer durumlarda konuya olan yaklaşımın ve anlatım stratejilerinin nasıl değiştiğim gösterebilmek için her gruptan iki biyografi seçilmiştir. Tüm biyografiler ”edebi biyografi" niteliğindedir: Johnson' m Life of Savage' i; Boswell'in Life of Johnson' ı; Strachey'nin Eminent Victorians'}; Hölroyd'un Lytton Strachey'si; Honan'm Jane Austen' ı ve Motion' m Keats' i. Birincil metinlerin kullanımı, anlatıcı ses, olay seçimi ve vurgusunda kullanılan bütün startejiler biyografideki yaşam bütünlüğü hissinin ancak yaşamdan belli seçimler yapılarak oluşturulabileceği tezatmı ortaya koymaktadır (Nadel 207). Ayrıca incelenen biyografilerden çıkan bir diğer sonuç da biyografilerde en aranan özellik olan yaşanmışlık, canlılık hislerinin ancak biyografi yazarının kendi varlığım metinde belli etmesiyle mümkün olabileceğidir. Ancak böylelikle biyografinin hem konu olan kişiye hem de yazarına ait olduğu söylenebilir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Search of the Elusive Other: The Biographer and The Subject by Ayşe Rana Tekcan This dissertation is an attempt to look at the various ways in which a biographer re-çreates the life of his/her subject in narrative. The different narrative strategies involved in this writing process are examined through“the distance”between the biographer and the subject in terms of time and space. Distance enables us to divide the genre into three categories: where the biographer and the subject personally know one another; where the biographer is a near contemporary of the subject; and where biographer and subject are separated by, in some cases, hundreds of years. Two biographies are selected from each group to illustrate how the approach to the subject and the employment of narrative strategies may vary under similar circumstances. The biographies are all“literary biographies”in the sense that they are all biographies of high literary quality: Johnson's Life of Savage; Boswell's Life of Johnson; Strachey's Eminent Victorians; Holroyd's Lytton Strachey; Honan's Jane Austen and Motion's Keats. In all the narrative strategies used in the integration of primary material, narrative voice, tone, event selection and emphasis, biographers have to use selectivity in order to reach a sense of completeness. This seems to be the basic paradox of the genre (Nadel 207). Furthermore, what creates the sense of vividness and lived-life, which is the aim of all biographies, is best achieved when the biographer imposes his own idiosyncrasies upon the text. This is what makes a biography a life-narrative that belongs both to the subject and to the biographer. VI -s£sr»