The Spatio-temporal constructs of advertising professionals as global locals
Küresel yereller olarak reklamcıların zaman ve mekan kodları
  1. Tez No: 107026
  2. Yazar: ASLI GÜNEL
  3. Danışmanlar: DR. NÜKHET SİRMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
KISA ÖZET YEREL KÜRESELLER OLARAK REKLAMCILARIN ZAMAN VE MEKAN KODLAMALARI Bu tez İstanbul'daki küresel reklam ajanslarında çalışan reklamcıların zaman ve mekan kod lamaları ile ilgili bir çalışmadır. Analiz çerçevesinde küresel pazarlama diskuru ile milli gelişme diskurunu reklamcıların kendileri, zaman ve mekan anlayışlarını ifade ederken kullandıkları anlamlandırma mekanizmaları olarak karşılaştırmaya çalıştım.“Network”'ü mekansal bir terim olarak“küresel şimdi”'yi ise zamansal bir terim olarak küresel pazarlama diskuru içinde anlam bulan kodlar olarak kavramsallaştırdım. Bu kodlar çerçevesinde“küresel reklamcı”kimlik kurgusunun nasıl yapıldığını ve aynı zamanda“network bağlamında küresel şimdi içerisinde hareket eden küresel reklamcı”anlatısının nasıl kırıldığını, bu anlatıdaki kırılmaların nasıl reklam ajansının gelişmemiş milli sınırlar içerisinde yer aldığının göz ardı edilemeyeceği anlarda olduğunu göstermeye çalıştım. Ayrıca, bu kırılmaların milli gelişme diskuru dili ile, bu diskurun baskın zamansal kodu olan“geri kalmışlık”ve baskın mekansal kodu olan“milli sınırlar”ile anlamlandırıldığını öne sürdüm. Bu analiz ile, hepsi İstanbul'daki küresel ekonomi ağları içerisinde yer alan bu reklamcıların sadece“küreseller”değil bir çok kimlik üzerinden kendini, zamanı ve mekanı dile döken tarihsel ve sosyal bağlamı içerisinde anlaşılması gereken“küreseller yereller”olduğu sonucuna vardım. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE SPATIO-TEMPORAL CONSTRUCTS OF ADVERTISING PROFESSIONALS AS GLOBAL LOCALS This thesis deals with the spatial and temporal constructs of advertisers employed in the global advertising agencies in İstanbul. I have tried to juxtapose the discourse of global marketing and the discourse of national development as two vocabularies or meaning making schemas through which my informants articulated notions of time, space and their sense of self. I have conceptualized the“network”as the dominant spatial idiom and the“global present”as the dominant temporal idiom acquiring their valences from within the discourse of global marketing. I have tried to demonstrate not only how the subject position of the global advertiser was crafted but also how the narratives of the“global advertiser who operated real time through the agency network”were disrupted by the implications of the agency being situated in underdeveloped national space. I have also tried to argue that this disruption was contained within the vocabulary of the discourse of national development through the spatial idiom of“national space”and the temporal idiom of the“temporal lag”. As such, I have tried to demonstrate that these advertisers who were all operating within the pockets of global economy in İstanbul were not only“globals”but historically and socially situated“global locals”speaking from a number of subject positions in articulating their sense of self, notions of time and space. Ill