Images and perceptions of fascism among the mainstream Kemalist elite in Turkey, 1931-1943
Türkiye'de resmi Kemalist Elit'in faşizm imajı ve algılayışı, 1931-1943
- Tez No: 107029
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASIM KARAÖMERLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
İtalyan Faşizmi ve Alman Nasyonal Sosyalizmi'nin, özellikle Cumhuriyet Halk Partisi'nin resmi organları olan Hakimiyet-i Milliye (Ulus) gazetesi ve Ülkü dergisinde ve kısmen de, entelektüel dergi diye nitelendirilebilecek Kadro dergisinde, nasıl algılandığı ve ne tür bir imajda ifade bulduğu bu tezin konusunu oluşturmakta. Türkiye'de tek-parti rejiminin otoriter özelliğinin en belirgin sayılabileceği 1931-1943 yıllan arasındaki on üç yıldan oluşan dönem, ele alman zaman dilimi. Faşist ideolojilere sergilenen yaklaşımı, ideolojiler ile ilgili en çok ele alman konulan, ve Faşizm'in ve Nasyonal Sosyalizm'in bazı temel öğelerinin ne şekilde anlatıldığım ortaya koyan çalışma, karşılaştırmalı bir analiz sunmamakla beraber, karşılaştırmalı bir yönü ihtiva ediyor. 1930'lann ilk yansında İtalyan Faşizmi'ne karşı olan yoğun ilgi, disiplin, gençlik teşkilatı, ideolojik ve beden terbiyesi, şeflerin rolü, gibi öğelerin olumlu bir şekilde algılanması, ve iki faşist rejime karşı genel anlamda tepkili bir yaklaşımın söz konu olmaması, birincil kaynakların incelenmesi sonucu göze çarpan bazı bulgular arasında. Türkiye'de tek-parti yönetimi deneyimini farklı bir yaklaşım ile ele alan çalışma, iki savaş arası döneminin Kemalist rejiminin otoriter mahiyetine yeni bir yön katarak, bu deneyim üzerinde yürütülen tartışmaya katkıda bulunuyor.
Özet (Çeviri)
An Abstract of the Thesis of Cennet Ünver for the degree of Master of Arts at the Atatürk Institute for Modern Turkish History to be taken June 2001. Title: IMAGES AND PERCEPTIONS OF FASCISM AMONG THE MAINSTREAM KEMALİST ELITE IN TURKEY, 1931 - 1943. The image and perception of Italian Fascism and German National Socialism, as it comes to an expression mainly in the official organs of the Republican People's Party, Hakimîyet-i Milliye (Ulus) and Ülkü, and partly in the influential journal Kadro constitutes the subject of this study. The thirteen year period between 1931 and 1943, in which the authoritarian character of the single-party regime in Turkey was most evident, is the time frame. The approach to fascist ideology, the topics attracting most attention, and the way some of the core elements in Fascism and National Socialism are described in these sources, is identified in the work, which with a disclaim of undertaking a comparative analysis, still claims to include a comparative aspect. The particular interest in Italian Fascism in the first half of the 1930s, the positive perception of notions such as discipline, organization of the youth, ideological and physical education, the role of leaders, and finally, seen in general, the absence of any critical stance toward the two fascist regimes, are some of the findings which stand out in the examination of the sources. With this different approach to the experience of single-party rule in Turkey, this study brings to attention a new aspect and contributes to the wider debate over the authoritarian nature of the Kemalist regime in the inter-war period.