Children's psychological well-being and mothers psychological stress and coping styles in an earthquake situation
Bir deprem durumunda çocukların psikolojik durumlarıyla annelerin stres ve başetme yolları
  1. Tez No: 107043
  2. Yazar: ALİYE EBRU KUBLAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ERKTİN, DOÇ. DR. DENİZ ALBAYRAK KAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Bir Deprem Durumunda Çocukların Psikolojik Durumlarıyla Annelerin Stres ve Başetme Yolları Aliye Ebru Kublay 1999 yılında Türkiye'nin kuzeybatı bölümü büyük bir depreme maruz kaldı. Deprem onbinlerce insanın ölümüne, bu rakamın neredeyse iki katı kadarının da yaralanmasına neden oldu. Depremin büyük ekonomik kayıplarının yanısıra, deprem mağdurları üzerinde ciddi boyutlarda psikolojik hasar bıraktığı çeşitli ön çalışmalar ve hastane kayıtlarıyla belirlendi. Gözleyerek öğrenme süreçleri yoluyla çocuklar anne-babalarının başetme yöntemlerini model alırlar. Bu nedenle, deprem sonucu oluşan travmanın yanısıra, çocuklar ailelerinin tutum ve tepkilerinden de etkilenebilirler. Bu çalışma bir deprem durumunda çocukların psikolojik durumlarıyla annelerin stres ve başetme yolları arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yürütülmüştür, ömeklem, Marmara depreminden farklı düzeylerde etkilenmiş anne ve çocuklarını kapsayan 2140 kişiden oluşmaktadır. Annelerin psikolojik stresi, depresyonu ve olayın etki derecesi ve başetme yolları, çocukların ise benlik kavramları, durumluk kaygı, depresyon ve umutsuzluk düzeyleri ile ilgili veri toplanmıştır. Bulgular, depremin çocukların psikolojik durumları ile annelerin streslerini birbirlerinden bağımsız olarak etkilediğini göstermektedir. Deneklerin depremden farklı etkilenme derecelerine göre vııyapılan karşılaştırmalarda, çocukların depresyon ve umutsuzluk puanlarıyla annelerin tüm stres puanları, gruplar arasında önemli farklar göstermiştir. Annelerin stres düzeyleri, başetme yollarıyla çocukların psikolojik durumları arasında beklenildiğinden daha düşük düzeyde bir ilişki saptamıştır. ookOmamtasyon merim»
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Children's Psychological Weil-Being and Mothers' Stress and Coping Styles in an Earthquake Situation by Aliye Ebru Kublay In 1 999, the northwest of Turkey was subject to a major earthquake. Ten thousands of people died, while almost twice as many were injured. In addition to the costly damage of the earthquake, some preliminary studies and hospital records indicated that the earthquake created detrimental psychological effects on the victims. In addition to the trauma caused by the earthquake itself, parental attitudes and reactions can affect children. Parents are viewed as models for coping who influence children through observational learning processes. Therefore, this study was carried out to investigate the relation between the psychological well-being of children and stress levels and coping styles of mothers in an earthquake situation. The sample was 2140 individuals, consisting of mothers and children who were exposed to the Marmara earthquake at different levels. Data were collected on mothers' level of psychological distress, impact of event, depression, coping styles and children's level of self-concept, anxiety, depression and hopelessness. Results indicated that earthquakehas an impact both on children's psychological well-being and mothers' stress independently. Comparisons between the scores of subjects with different levels of exposure to the earthquake showed that mothers' stress measures and children's depression and hopelessness scores were affected by the earthquake. Weaker relations than expected were observed between mothers' stress levels and coping styles and children's psychological well-being. VI