A Story of the first constitutional period from the early republican era
Erken Cumhuriyet Dönemi'nden bir Birinci Meşrutiyet hikayesi
  1. Tez No: 107044
  2. Yazar: FUNDA SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ZAFER TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Türk İnkılap Tarihi, Turkish Language and Literature, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Başlık: ERKEN CUMHURİYET DÖNEMİNDEN BİR BİRİNCİ MEŞRUTİYET HİKÂYESİ Bu tez, 1927-28 yıllarında Mehmed Asım (Us) tarafından yazılıp, Vakit gazetesinde yayımlanan, Birinci Meşrutiyet Dönemi üzerine bir tefi k ayı analiz ediyor. Bu çalışmanın bir amacı, modern I urkiyenin oluşması sürecine olan etkisi çoğunlukla ihmal edilen Birinci Meşrutiyet döneminin Cumhuriyet yıllarına kadar canlı kalan sembolik anlamına dikkat çekmek. Asıl olaraksa, bu tez, Mehmed Asım' in tefrikasını metinsel bir analize tabi tutarak, bir Birinci Meşrutiyet anlatısının nasıl Cumhuriyetin kendi söylemlerini yansıttığını inceliyor. Bu bağlamda, Osmanlı geçmişinin "diğcrPleştirilmcsi, medenileşme-medenileştirme misyonunun benimsenmesi ve liberal, evrimci düşüncenin eleştirilmesi, Mehmed Asım'm tefrikasına yansıyan 1927 yılındaki Cumhuriyet söylemleri olarak ortaya çıkıyor. Aralarındaki tarihsel ilişkinin henüz yeterince kurgulanmamış olduğu bu iki dönemi birlikte elealan bu tez, metinsel analiz yönteminin geçmişi anlamakta tarihçilere sunduğu yeni açılımları da göstermeye çalışıyor.
Özet (Çeviri)
Title: A STORY OF THE FIRST CONSTITUTIONAL PERIOD FROM THE EARLY REPUBLICAN ERA This thesis analyses a newspaper serial written in 1927-28 on the story of the First Constitutional Period by a member of the Republican elite, Mehmed Asım (Us). One aim of this anaylsis is to show that the First Constitutional Period, often regarded as an anachronistic aspect of nineteenth century Ottoman history, did in fact leave a strong legacy in popular memory, making it a symbolically meaningful period to be reinterpreted by later generations. The thesis also aims to shed light on the discursive agenda of the Republican elite in 1927 as it surfaces in this newspaper feuilleton. In this vein, it argues that an“otherization”of the Ottoman past, an identification with the“mission to civilize”and a criticism of“liberal softness”were the three main discursive themes conveyed in this narrative of the First Constitutional Period. Lastly, by using textual analysis as its methodology, this thesis seeks to show the ways in which this methodology can add new dimensions to our understanding of the past. m